Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough

15.08. 2024 | Newsroom

IMG_5182_resize.jpg

V dresu oficiální účasti se české podniky v čele s ministrem Síkelou ve Farnborough setkaly s leadrshipem globálních špiček a britských hráčů.

Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.

České firmy se svými stávajícími i potenciálními partnery jednaly pod vedením týmů ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, vrchního ředitele Davida Müllera za stejný rezort a vrchní ředitelky Radky Konderlové za ministerstvo obrany. To bylo stěžejní pro jejich přístup k vedení nadnárodních korporací, který by byl bez podpory zástupců státu takřka nemožný.  Mohlo tak dojít k významným jednáním s vedením společností BAE Systems, Airbus Defence, Bell Textron, Lockheed Martin, Embraer, Boeing, Sikorsky, Draken či Axiom Space
 
Cílem jednání s BAE Systems bylo rozproudit linku spolupráce v leteckém odvětví a rozšířit tak již existující silné průmyslové vazby v pozemní odnoži (v podobě zakázky na pořízení obrněnců CV-90). V rámci schůzky se obě strany dohodly na uspořádání průmyslového dne BAE Systems pro zmapování možností a schopností českých firem i možného potenciálu spolupráce.
 
Pro koncern Airbus už české firmy nejenže dodávají, ale jsou také risksharingovými partnery v jeho významných programech. Aero Vodochody vyvinulo a vyrábí sedmnáctimetrovou náběžnou hranu křídla pro letouny A 220, jejichž výrobu letos meziročně navyšuje o osmdesát procent. Řady menších dodavatelů Airbusu pak v Česku tvoří přibližně stovka dalších firem, mezi něž patří kupříkladu společnost Jihlavan, která patří mezi výhradní dodavatelé několika hydraulických jednotek, které jsou používány u většiny modelů letadel Airbus. Dále tuzemské výrobní závody francouzských skupin Latecoere (vyrábějící dveře a další soustavy) a Safran Cabin (především kuchyňky do letadel Airbus) či Honeywell Olomouc, jehož strojaři vyrábějí pro letouny Airbusu pomocné energetické jednotky. Reference přitom mají české firmy i ve vývojovém a zkušebním segmentu: na vývoji systémů vrtulníku Racer z dílny Airbus Helicopters se podílel Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ).
 
Jednání českých firem se společností Airbus se proto týkala jak dodavatelsko-odběratelských vztahů (neboť české firmy mají schopnost dodávat pro všechny tři segmenty Airbus Defence, Space a Comercial), tak příležitostí pro spolupráci v rámci programů European Defence Fund (EDF).
 
Pro české firmy je nyní Airbus také možným zajímavým partnerem pro PBS (díky vývoji nové pomocné energetické jednotky pro letouny a vrtulníky nové generace s výkonem 120 kilowatt) či MGM Compro (zde se potenciál partnerské spolupráce nabízí v případě pohonné jednotky o výkonu 400 kilowatt). Vzhledem k tomu, že Airbus je silným hráčem také na vesmírné orbitě, přichází příležitost rovněž pro subjekty přesahující na toto pole, jmenovitě Advacam (kamery), Aveo Engineering (světla) či VZLÚ (družice).
 
I na závěr jednání se společností Airbus bylo ve Farnborough dohodnuto uspořádání průmyslového dne, který bude zaměřen jak na matchmaking, tak na potenciál spolupráce v programech EDF a prozkoumání potenciálu českého průmyslu v rámci kosmického sektoru.
 
Významné jednání proběhlo také s vedením společnosti Bell Textron. Ústředním tématem bylo otevření průmyslové spolupráce s českými podniky na dalších projektech společnosti nad rámec vrtulníkové platformy H-1. Hovořilo se o potenciálu uspořádání průmyslového dne Bell v Praze s cílem prozkoumat možnosti další spolupráce, stejně jako o možnostech pro dodávky od českých firem v dalších segmentech Bellu. 
 
Připomeňme, že v rámci zakázky na americké vrtulníky systému H-1 v současné chvíli probíhá průmyslová spolupráce především mezi Bellem a LOM PRAHA (jedná se například o zajištění pozemního vybavení, vývoj a výrobu speciálních přípravků pro zajištění životního cyklu, implementaci simulačních technologií, technickou podporu životního cyklu apod.) a že subdodávky a provoz simulátoru pro bitevní vrtulník Viper v rámci nového simulačního centra Bell H-1, který je umístěn na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zajišťovala v součinnosti s americkým výrobcem česká společnost VR GROUP (dceřiný podnik LOM PRAHA).
 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5601_resize.jpg
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.
Drony, AI i sestřelování mraků. Český holding LPP přitahuje zahraniční partnery a buduje své technologické know-how Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV