V dresu oficiální účasti se české podniky v čele s ministrem Síkelou ve Farnborough setkaly s leadrshipem globálních špiček a britských hráčů.
Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
České firmy se svými stávajícími i potenciálními partnery jednaly pod vedením týmů ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely, vrchního ředitele Davida Müllera za stejný rezort a vrchní ředitelky Radky Konderlové za ministerstvo obrany. To bylo stěžejní pro jejich přístup k vedení nadnárodních korporací, který by byl bez podpory zástupců státu takřka nemožný. Mohlo tak dojít k významným jednáním s vedením společností BAE Systems, Airbus Defence, Bell Textron, Lockheed Martin, Embraer, Boeing, Sikorsky, Draken či Axiom Space.
Cílem jednání s BAE Systems bylo rozproudit linku spolupráce v leteckém odvětví a rozšířit tak již existující silné průmyslové vazby v pozemní odnoži (v podobě zakázky na pořízení obrněnců CV-90). V rámci schůzky se obě strany dohodly na uspořádání průmyslového dne BAE Systems pro zmapování možností a schopností českých firem i možného potenciálu spolupráce.
Pro koncern Airbus už české firmy nejenže dodávají, ale jsou také risksharingovými partnery v jeho významných programech. Aero Vodochody vyvinulo a vyrábí sedmnáctimetrovou náběžnou hranu křídla pro letouny A 220, jejichž výrobu letos meziročně navyšuje o osmdesát procent. Řady menších dodavatelů Airbusu pak v Česku tvoří přibližně stovka dalších firem, mezi něž patří kupříkladu společnost Jihlavan, která patří mezi výhradní dodavatelé několika hydraulických jednotek, které jsou používány u většiny modelů letadel Airbus. Dále tuzemské výrobní závody francouzských skupin Latecoere (vyrábějící dveře a další soustavy) a Safran Cabin (především kuchyňky do letadel Airbus) či Honeywell Olomouc, jehož strojaři vyrábějí pro letouny Airbusu pomocné energetické jednotky. Reference přitom mají české firmy i ve vývojovém a zkušebním segmentu: na vývoji systémů vrtulníku Racer z dílny Airbus Helicopters se podílel Výzkumný a zkušební letecký ústav (VZLÚ).
Jednání českých firem se společností Airbus se proto týkala jak dodavatelsko-odběratelských vztahů (neboť české firmy mají schopnost dodávat pro všechny tři segmenty Airbus Defence, Space a Comercial), tak příležitostí pro spolupráci v rámci programů European Defence Fund (EDF).
Pro české firmy je nyní Airbus také možným zajímavým partnerem pro PBS (díky vývoji nové pomocné energetické jednotky pro letouny a vrtulníky nové generace s výkonem 120 kilowatt) či MGM Compro (zde se potenciál partnerské spolupráce nabízí v případě pohonné jednotky o výkonu 400 kilowatt). Vzhledem k tomu, že Airbus je silným hráčem také na vesmírné orbitě, přichází příležitost rovněž pro subjekty přesahující na toto pole, jmenovitě Advacam (kamery), Aveo Engineering (světla) či VZLÚ (družice).
I na závěr jednání se společností Airbus bylo ve Farnborough dohodnuto uspořádání průmyslového dne, který bude zaměřen jak na matchmaking, tak na potenciál spolupráce v programech EDF a prozkoumání potenciálu českého průmyslu v rámci kosmického sektoru.
Významné jednání proběhlo také s vedením společnosti Bell Textron. Ústředním tématem bylo otevření průmyslové spolupráce s českými podniky na dalších projektech společnosti nad rámec vrtulníkové platformy H-1. Hovořilo se o potenciálu uspořádání průmyslového dne Bell v Praze s cílem prozkoumat možnosti další spolupráce, stejně jako o možnostech pro dodávky od českých firem v dalších segmentech Bellu.
Připomeňme, že v rámci zakázky na americké vrtulníky systému H-1 v současné chvíli probíhá průmyslová spolupráce především mezi Bellem a LOM PRAHA (jedná se například o zajištění pozemního vybavení, vývoj a výrobu speciálních přípravků pro zajištění životního cyklu, implementaci simulačních technologií, technickou podporu životního cyklu apod.) a že subdodávky a provoz simulátoru pro bitevní vrtulník Viper v rámci nového simulačního centra Bell H-1, který je umístěn na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou, zajišťovala v součinnosti s americkým výrobcem česká společnost VR GROUP (dceřiný podnik LOM PRAHA).