Národní expozice s průkopnickým designem. Dvoupatrový národní pavilon imitující letištní hangár a industriální továrnu 20. let patřil mezi designové unikáty mezi národními expozicemi.
Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Osobní účastí podpořili českou prezentaci ve Farnborough ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, za rezort byl přítomen též vrchní ředitel David Müller a za ministerstvo obrany vrchní ředitelka Radka Konderlová. „Česká oficiální účast na Farnborough Airshow je ukázkou toho, že se nám podařilo dostat prezentaci českého leteckého průmyslu na světové scéně do zásadně vyšší ligy. Se stylovou expozicí, silnou státní reprezentací a rekordní účastí firem jsme na letošním ročníku Farnborough Airshow zanechali mimořádně výraznou stopu,“ říká Viktor Sotona, viceprezident Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP), která se na organizaci podílela. Unikátní národní expozice v podobě dvoupatrové imitace letištního hangáru a industriální továrny 20. let minulého století pak byla zaslouženě magnetem pro návštěvníky i odborníky. „Na jedné adrese národní expozice jsme představili výrobce letounů a motorů, poskytovatele pilotního výcviku, dodavatele komponent, služeb a technologií, opravárenské podniky i testovací kapacity,“ komentuje Viktor Sotona za ALKP skutečnost, že národní expozice na Farnborough představila komplexní schopnosti českého leteckého průmyslu i rozvinutý dodavatelský řetězec.
Chloubou expozice byl dvoumetrový model cvičného letounu L-39NG, reprezentující Česko jako jednu z devíti zemí na světě, které umí na vlastním území vyvinout a vyrobit letadlo. Další strategickou schopnost republiky, totiž zajištění pilotního výcviku na letounech a simulátorech vlastní výroby, zde zastupoval státní podnik LOM PRAHA, jeho dceřiná společnost VR GROUP (která pro zmíněné L-39NG vyvinula a vyrobila moderní simulátor) a Centrum leteckého výcviku (CLV) v Pardubicích, které je základnou pro výcvik vojenských pilotů pro českou armádu i alianční partnery.
Češi se ve Farnborough blýskli i dalším pilířem domácího leteckého průmyslu – elitním postavením v klubu zemí, které mají schopnost vyvinout a vyrobit letecký motor. Zlínská společnost MGM Compro na půdě národní expozice uvedla nový hybridní pohon o výkonu 400 kilowattů, který má ambici představovat ekologičtější alternativu rozšířeným turbovrtulovým motorům – jmenovitě jedné z nejrozšířenějších tradičních pohonných jednotek pro regionální letadla s kapacitou přibližně deset pasažérů PT6 od společnosti Pratt & Whitney.
PBS Group na veletrhu slavnostně představila a pokřtila nový proudový motor AI-PBS-350, optimalizovaný pro použití v bezpilotních prostředcích a obranných aplikacích. Jedná se o nejvýkonnější motor v dosavadním portfoliu PBS, který je výsledkem spolupráce s ukrajinskou společností Ivchenko Progress. „Jsme jedním ze dvou výrobců motorů v Evropě, kteří jsou schopni takový motor vyrobit,“ říká výkonný ředitel PBS Group Pavel Čechal k motoru s pyrotechnickým zapalováním, který má vzhledem k vysokému tahu velmi dobrou spotřebu paliva.
HANGÁR PLNÝ ČESKÝCH ES
Za českou stranu se letošní airshow ve Farnborough zúčastnila největší česká letecká továrna Aero Vodochody, která stojí za cvičným letounem L-39NG, i státní podnik LOM PRAHA, který pro výcvik českých armádních pilotů pořídí čtyři letouny L-39NG a na Farnborough představil opravárenské schopnosti i výcvikové kapacity svých dceřiných společností VR GROUP a CLV Pardubice. Vedle zmíněné z MGM Compro bylo na národní expozici k vidění také Aveo Engineering, jehož světla v Landeru Odysseus svítila na přistání na Měsíci. Radalytica představila unikátní systém nedestruktivního testování letadel, který uspěl například u Boeingu, přítomen byl také výrobce černých skříněk a přístrojů s referencí v L-39NG SPEEL Praha či dodavatel hydraulických řešení Jihlavan.
V národním pavilonu vystavovala také CSG Aerospace, letecká divize Czechoslovak Group a Česká letecká servisní (ČSL), nabízející ucelenou nabídku služeb spojených s integrací avionických systémů a speciálního vybavení letounů a vrtulnícíků pro civilní i vojenský sektor. Mezi nováčky patřila společnost Hellicopter Alliance ze skupiny CE Industries, která spojuje šestici amerických, českých a slovenských firem, jež chtějí modernizovat vyřazené americké vojenské vrtulníky Black Hawk. Jako obchodní návštěvníci se pak veletrhu zúčastnili zástupci Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a firem One3D, Ray Service či Stratosyst.
FARNBOROUGH AIRSHOW V ČÍSLECH
Letiště ve Farnborough u Londýna se letos stalo epicentrem světového leteckého průmyslu. Tato prestižní přehlídka, konající se každý sudý rok, si střídá roli klíčové platformy pro uzavírání kontraktů s pařížskou airshow v Le Bourget. Českou oficiální účast na akci, kde podle znalců „nelze chybět,“ zajistilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Ministerstvem zahraničí. Letošní ročník s mottem „Průkopníci zítřka“ přivítal více než 100 000 obchodních návštěvníků ze 60 zemí. Na letišti přistálo přes 390 vojenských a civilních oficiálních delegací, což z Farnborough činí jednoznačný středobod leteckého byznysu a vrchol letošní veletržní sezóny.