Mozek letounu z dílny LPP. Firma stojí za integrací avioniky kokpitu letounu L-39NG, včetně tzv. Display Processoru, který je v podstatě hlavním počítačem letadla umožňujícím jeho řízení, či přístroje ESIS, samostatné záložní jednotky, díky níž pilot dokáže bezpečně přistát v případě výpadku primárních systémů.
Český technologický holding LPP, sídlící na pražské Palmovce, boduje na poli nových partnerství na světové úrovni leteckého a obranného průmyslu. Unikátní technologie a know-how z dílny LPP lákají globální hráče. Představujeme mozaiku mezinárodních partnerství a exportních úspěchů, díky nímž LPP razantně roste a zanechává významnou stopu ve světě.
V první řadě LPP v závěru loňského roku v Dubaji smlouvu s emirátskou společností Calidus, která vyvíjí letadla B-250 a B-350. Spolupráce se týká tzv. cloud seeding systému, s nímž je možné doslova „poroučet dešti“. Letadlo (či v budoucnu dron), osazené tímto systémem, vyletí do mraků a odpálí flery, díky nimž se mrak vyprší právě tam, kde se v tu chvíli déšť hodí. V pouštních oblastech se tak mohou velká města vyhnout záplavám a potřebnou závlahu naopak směřovat tam, kde se pěstují plodiny. Kontrakt skýtá velký potenciál v případě budoucí sériové výroby, a možnost LPP rozšířit svou nabídku pro Calidus i o komplexní avioniku.
„Naší hlavní konkurenční výhodou oproti velkým hráčům je rychlost, prozákaznický přístup a agilita ve vývoji,“ říká obchodní ředitel a spolumajitel LPP Radim Petráš a dodává, že systém, který pro Calidus vybudovala LPP za sedm týdnů, trvá u velkých firem ve stejném oboru vyrobit třeba i rok. „Při expanzi do zahraničí je významný fakt, že jsme dodavatelem i pro tuzemské letadlo Aero Vodochody L-39 NG,“ říká Petráš. „Domácí reference je v očích zákazníka vždy velké plus.“
Druhým úspěchem je navázání partnerství s americkou společností Fortem Technologies, k jejímž akcionářům patří giganti jako Boeing, Lockheed Martin či Toshiba. Firma disponuje unikátním obranným systémem proti útočným dronům (C-UAS), který je schopný detekovat a odchytávat narušitelské drony. Celou operaci umí navíc realizovat autonomně, bez zásahu operátora. Skutečnost, že si tato dynamicky rostoucí americká firma vybrala LPP a na dubajském veletrhu s ní podepsala memorandum o spolupráci, je oceněním LPP a dokladem její atraktivity pro zahraniční partnery. Pro FortechTech se bude LPP nyní účastnit dalšího vývoje pro vylepšování její umělé inteligence a v oblasti obchodu působit jako zástupce Fortem Technologies pro SVE a Pobaltí.
Další zásadní zahraniční partnerství LPP se týká významného hráče v oblasti leteckého průmyslu a vojenských technologií, izraelské společnosti Elbit Systems. Ta je hlavním dodavatelem pozemních systémů a bezpilotních prostředků pro izraelskou armádu. V nabídce má mj. širokou škálu létajících dronů, včetně pokročilého systému Hermes 900. Spolupráce Elbitu s českou společností LPP přináší nové možnosti pro vývoj a výrobu bezpilotních prostředků ve střední Evropě. Jednají spolu totiž o vybudování tzv. centre of excellence: vývojového centra pro drony. To by umožnilo propojení izraelských a českých programů leteckých a pozemních bezosádkových prostředků, robotických prvků a umělé inteligence.
Oboustranně přínosná byla i spolupráce LPPs korejskou společností MOPIENS na modernizaci českých vojenských letišť. MOPIENS dodala systém umožňující spolehlivé a bezpečné přístrojové přiblížení letadel pro přistání ve dne i v noci, LPP systém nainstalovala a provedla potřebné integrace se systémy na místě. Ukázala tak, že je nejen schopná technologicky přispět ke zvyšování bezpečnosti na letištích a snižovat riziko leteckých nehod, ale že je spolehlivým technologickým partnerem pro zahraniční dodavatele.
Tyto a další úspěchy stojí za razantním růstem holdingu LPP v posledních letech. Zatímco ještě v roce 2019 měl třicítku zaměstnanců a obrat se pohyboval v řádu nižších desítek milionů, v roce 2022 už s 220 zaměstnanci vykazoval obrat 1,1 miliardy korun; obrat za rok 2023 byl 1,7 miliardy a celý holding už zaměstnává oproti dřívějším třem desítkám tři stovky pracovníků nejrůznějších technologických profesí. Spolupracuje i s četnými vývojovými týmy a startupy, které podporuje finančně, inkubací i obchodní a proexportní podporou.
„Naším krédem je, že nás – stejně jako lidé, kteří s námi pracují – musí společná práce bavit,“ říká Radim Petráš. „Pokud je to baví, mají skvělé výkony. Pokud ne, nemá to smysl. Chceme mít kvalitní tým schopných lidí, kteří dotahují věci do konce. A nabízíme práci v natolik kvalitních projektech, že za námi lidé nyní chodí sami, protože se přesně takových projektů chtějí účastnit. Říkáme: dělejme něco unikátního, dělejme to lépe než jiní, případně spolupracujme s těmi, kteří to umí.“
Pod holding nyní spadá řada společností, z nichž každá má své místo na slunci s unikátními technologiemi a velkým potenciálem. V první řadě je to vlajková loď LPP, která vyvíjí, vyrábí a integruje vlastní hardware a software ve vojenském i civilním sektoru, vč. komplexních systémů pro moderní vojenské velení (C6 ISR). Také LPP navazuje zajímavá partnerství – na příklad s Univerzitou obrany a VOP CZ spolupracuje na vývoji bezpilotního pozemního vozidla (UGV) s názvem TAROS, schopného autonomně projet libovolným terénem. Jejich UGV najde široké využití od náročných vojenských operací, průzkumných misí, přes zásahy pyrotechniků, až po ostrahu či logistiku.
Pak je tu pardubická T-CZ,společnost s dlouholetou tradicí ve výrobě a vývoji radiolokačních a radiokomunikačních systémů, vč. radiostanic do kolejových vozidel, která své produkty a služby dodává po celém světě. Její akvizice na konci r. 2022 rozšířila portfolio LPP holdingu o výrobní zázemí a o nové zákazníky. Spolehlivá komunikační řešení T-CZ se používají nejen v železniční dopravě, ale i v oblasti veřejné bezpečnosti, průmyslových zařízení a kritické infrastruktury.
Vedle středně velkých firem jako jsou zmíněné LPP a T-CZ jsou členy holdingu zajímavé technologické startupy, vyvíjející inovativní technologie s využitím virtuální reality a umělé inteligence. Za všechny zmiňme 2Realistic, která v rámci AR a VR vytváří komplexní 3D modely objektů, postav, architektury a produktů. Tyto modely jsou detailní a realistické, což umožňuje jejich použití v obchodních prezentacích, na veletrzích, zákaznickém školení či v reklamách. Velkou budoucnost má i prediktivní diagnostika, která umožňuje provozovatelům letadel, vlaků, autobusů i vozidel HZS průběžným monitorováním a vyhodnocováním dat rychlé odhalení blížících se poruch. Tím minimalizuje neplánované výpadky a snižuje provozní náklady.
To byla jen malá ochutnávka toho, co všechno se „peče“ v technologickém hubu LPP na Palmovce a jak chytří čeští vývojáři přispívají k naší obranyschopnosti a zvyšování bezpečnosti. S pomocí nejpokročilejších technologií mj. na bázi AI navíc přinášejí nové efektivní postupy a snižují náklady na poskytovaná řešení. Chce-li ČR (a šířeji EU) zachovat svou konkurenceschopnost na světových trzích, pak by měla věnovat pozornost právě firmám tohoto typu a jejich technologickému know-how. Namísto jejich regulatorního omezování ve jménu GDPR je žádoucí spíše podpora jejich vývojových schopností a využívání jimi nabízených řešení.