Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Investice ALV

Aircraft Industries míří do českých rukou. Kunovického výrobce koupil OMNIPOL

04.05. 2022 | Aktuality

1506024137.jpg

Nový vlastník. "Čtyřistadesítka" přistála ve skupině OMNIPOL

Kunovickou leteckou továrnu Aircraft Industries kupuje od ruského majitele skupina OMNIPOL. Vlastníka z Česka bude mít někdejší Let Kunovice po 14 letech. OMNIPOL akvizicí udrží ve vzduchu největšího výrobce civilních letounů, který zaměstnává téměř 1000 lidí a v součtu s podílem v Aero Vodochody ovládne českou leteckou scénu. Pod křídly skupiny budou létat dva největší finalisté, kteří stojí za legendárními českými letouny a jejich nástupci s označením NG.

OMNIPOL získá od ruského vlastníka 100 procent akcí Aircraft Industries, která krom výroby letounů L 410 a L 410NG má v Kunovicích vlastní mezinárodní letiště a střední leteckou školu. Transakci skupina provede prostřednictvím společnosti OMPO Holding, která se loni na podzim stala minoritním akcionářem největší české letecké továrny Aero Vodochody, jenž vyrábí cvičné vojenské letouny L-39NG. „Konsolidace obou podniků do rukou jednoho vlastníka je výrazným impulsem pro sjednocení strategického směřování českého leteckého průmyslu. Na světových trzích umožní vytěžit obchodní synergie české nabídky civilních a vojenských letounů a na domácí scéně prohloubí kooperace mezi dvěma největšími hráči," zdůraznil Josef Kašpar, prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR).

Páteřním produktem kunovické továrny jsou letouny L 410 a L 410NG, jenž jsou vlajkovými programy českého civilního letectví. Mezi největší odbytiště „Čtyřistadesítek“ historicky patřily ruské regiony kam Aircraft Industries dodávala také v poslední dekádě novodobé historie. V důsledku války na Ukrajině a sankcí EU uvalených na Rusko však firma ztratila stěžejní trh a ocitla se na prahu existenční krize. Propad produkce kunovického výrobce by přitom znamenal zásadní ztrátu kompetencí pro celé odvětví.

Stroje L 410 a L 410 NG jsou integračními projekty, které spojují dodavatelský řetězec a udržují jeho kondici. „Čtyřistadesítky“ se z osmdesáti procent vyrábějí v Česku a v řeči čísel to znamená, že počet domácích dodavatelů přesahuje 650. Česká republika je ostatně jedinou zemí EU, která má schopnosti vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, kategorie, do níž letouny z Kunovic spadají. „Aircraft Industries je uznávaným výrobcem letounů již od roku 1936, proto v současné krizové situaci bylo pro nás samozřejmostí udělat maximum pro záchranu českého finálního leteckého výrobce. Tradičních českých výrobních společností není na trhu mnoho, proto je naší povinností jejich výrobu zachovat a dále rozvíjet,“ řekl Jiří Podpěra, prezident společnosti OMNIPOL.

Zachovat výrobní kapacity Aircraft Industries hodlá OMNIPOL díky novým zakázkám ze třetích zemí. Obě společnosti předpokládají uzavření nových kontraktů na dodávky letadel z Kunovic v nejbližších měsících letošního roku. OMNIPOL a Aircraft Industries totiž nastartovaly obchodní spolupráci už loni podpisem dohody o strategické spolupráci na zahraničních trzích během listopadové Dubai Airshow. OMNIPOL se tím chopil expanze letounů L 410 a L 410 NG do světa. Očekávané zakázky tedy zřejmě budou výsledky již rozjetých obchodních kampaní. Ale byznys se rýsuje nejen na nových trzích, ale i v nových segmentech. Aircraft Industries totiž v posledních letech rozšířila nabídku o modifikované verze letounu L 410 a jeho nástupce L 410 NG. Do nových segmentů začala firma pronikat ve snaze vyrovnat výkyvy na trhu letadel pro regionální dopravu, způsobené koronakrizí. U polské pobřežní stráže předloni uspěla hlídková verze letounu L 410, jenž střeží tamní hranice. S hlídkovou a víceúčelovou verzí L 410 NG se nyní podnik uchází o zakázku na Filipínách. Loni Aircraft Industries ohlásila vývoj obojživelné verze L 410 NG označené Seawader, jejíž plováky umožňují přistávat na vodě i na souši.

„Velmi vítáme nově uzavřenou dohodu, neboť v současné situaci nepochybně pomůže zajistit naší společnosti, a hlavně našim zaměstnancům spolehlivé a bezpečné prostředí pro pokračování v další práci. S některými výrobními společnostmi skupiny OMNIPOL dlouhodobě spolupracujeme a přímé zapojení do skupiny naše vzájemné aktivity ještě prohloubí,“ uvedla ke změně majitele Ilona Plšková, ředitelka společnosti Aircraft Industries. Zatímco nyní Aero Vodochody dodává podvozky pro letouny L 410 a L 410NG, po akvizici lze předpokládat, že výrobní kapacity Kunovic přispějí i naopak k programům Aera. Řada komponent pro kunovické letouny také proudí z uherskohradišťského Mesitu, který je součástí skupiny OMNIPOL. 

Předloni Aircraft Industries dodala zákazníkům 15 letadel a utržila téměř 2,282 miliardy korun, o téměř 300 milionů více než o rok dřív. Za osmdesát let existence se kunovická továrna může pyšnit celkovým počtem přes osm tisíc vyrobených letounů různých typů, jenž byly exportovány do více než 60 zemí světa. Od zahájení výroby letounu L 410 v roce 1971 jich bylo v Kunovicích vyrobeno přes 1200 kusů. Legendární český dopravní letoun si získal svět především svými unikátními technickými parametry. Stroj pro přepravu 19 cestujících nebo nákladu umí přistát na nezpevněných, krátkých plochách a zvládnout extrémní klimatické podmínky (+/- 50°C). Sériová výroba modernizovaného letounu označeného L 410 NG, který konstrukčně vychází ze svého předchůdce, ale má výrazně vylepšené provozní a technické parametry, byla v Kunovicích spuštěna v roce 2019. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV