Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Investice

Americký Stein Seal přistál v Česku

19.06. 2019 | Aktuality

185B1701-1734-496F-BB4E-81696462F933.jpeg

Stein Sean coby firma s výrobní adresou v Česku je prvně součástí české oficiální účasti na Paris Air Show 2019 / Zdroj foto: SIAE 2017 - REA

Americký výrobce mechanických těsnění leteckých motorů, který dodává pro světovou špičku jako je Airbus či Rolls Royce, má novou výrobní základnu v Česku. Jde o první výrobní a servisní závod zaoceánského podniku v Evropě.

Americký Stein Seal si připsal do výčtu adres svého působení Česko. Centrála firmy sídlí v okolí Filadelfie v USA, prodejní kanceláře má ve Velké Británii a výrobní závody pak v mexické Meridě, indickém Bangalore a nově v českém Brně. Česká pobočka Stein Seal má za úkol zajistit výrobu i konstrukci pro evropské zákazníky a v brzké době rozšíří své postavení na evropské centrum excelence. 

Zakladatel firmy Stein Seal přišel na světovou scénu před více než 60 lety s novou technologií obvodového těsnění pro proudové motory. Téhož roku se začala psát historie firmy, která si postavení novátora uchovala dodnes. V roce 1955 si Dr. Philip C. Stein nechal v USA patentovat nový typ mechanického kontaktního obvodového těsnění. Již v roce 1960 se jeho technologie montovala do letadlových motorů. Trh s proudovými motory byl tehdy na vzestupu a pro rostoucí poptávku hladový po zvýšení efektivity provozu. Nová Steinová obvodová těsnění, která minimalizují průtok vzduchu, zvyšují účinnost motoru a zamezují úniku oleje během manévrů letadla, nahradila dříve používaná labyrintová, bezkontaktní těsnění. 

Renomé mezi dodavateli pro letecké motory a pověst novátorského přístupu ve vývoji i výrobě mechanických těsnění si firma udržela dodnes. Aktuálně se podnik řadí mezi rodinné firmy, neboť štafetu ve vedení firmy převzal syn zakladatele Phil Stein. Uměl zúročit otcovy počiny v letecké branži, zachovat tým zkušených projektantů, rozsáhlou dynamickou laboratoř a udržet postavení firmy na předních příčkách mezi světovými hráči v oblasti vývoje a výroby těsnění pro letadlové motory. Mechanická těsnění značky Stein Seal se dnes využívají v mnoha moderních motorech pro komerční i vojenské užití ve výrobcích předních světových producentů, jako je Rolls Royce XWB nebo dopravní letadlo Airbus A350. Každé těsnění je speciálně navrženo podle požadavků zákazníka, což se řadí mezi přednosti firmy. 

Mechanická těsnění sice na první pohled v motoru nejsou vidět, ale těsněním oleje v ložiskových domečcích uvnitř motoru jsou součástí orchestru, který hraje pro výkon motorů a bezpečný let. 

Pod vedením syna zakladatele Phila Steina se firma rozrostla do současného počtu zaměstnanců, který čítá 500 lidí. Disponuje více než 28 000 m2 podnikových prostor po celém světě včetně Česka. V přepočtu na české poměry to můžeme porovnat s rozlohou pražského fotbalového hřiště na stadionu v Edenu, který má rozlohu 7140 m2. V součtu se tak do poboček Stein Seal po světě vejdou téměř čtyři slávistická hřiště. 




Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV