Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět ALV

Americký Bell posiluje podpůrnou síť v Evropě. Krom české servisní centrály má nově v Polsku první autorizované centrum údržby

22.11. 2020 | Newsroom

Bell 505 Seko.jpg

Heliporty pro vlastní vrtulník Bell 505 má také česká firma Seko Aerospoace, která vyrábí díly pro letecké motory. Majitel podniku Vlastimil Sedláček je totiž pilot, který sází na dopravu vzduchem ve stroji Bell 505 nejen při cestování mezi pobočkami firmy v Lounech a Olomouci.

Americký Bell Helicopter oznámil zprovoznění prvního centra autorizované údržby (AMC) v Evropě, které doplní portfolio služeb servisní centrály v Praze. Nové AMC se nachází poblíž centra Varšavy v Konstancin-Jeziorna v Polsku a bude zajišťovat údržbu víceúčelových vrtulníků Bell 505 a Bell 407.

 „Je důležité zajistit místní podporu pro naše zákazníky a díky tomuto novému polskému AMC poskytnout operátorům Bell pocit jistoty, že mohou nechat provést údržbu nebo práci na svém stroji, která byla prověřena a schválena společností Bell. Jsme rádi, že Aero Klub bude poskytovat místní údržbu a podporu zákazníkům. Tato přidaná podpora je doplňkem služeb, které Bell's Prague Service Center nabízí pro náročnější potřeby údržby,“ uvedl u příležitosti představení polského AMC Duncan Van De Velde, šéf pro Evropu a Rusko společnosti Bell. 

Zázemí pro fungování AMC Bell v Polsku bude podle tamních médií zajišťovat polská letecká společnost Aero Club. „Jsme hrdí na to, že můžeme společnosti Bell poskytovat služby údržby,“ okomentoval výsledek dohody Jan Borowski, prezident společností Aero Club a JB Investments, které s Bell Helicopter dlouhodobě spolupracují.  

Evropská expanze amerického giganta Bell Helicopter, který spadá do skupiny Textron Aviation, jednoho z největších světových hráčů v leteckém průmyslu odstartovala před deseti lety, a to v České republice. Vstoupit na evropský trh se americký výrobce rozhodl v roce 2010, pro svůj záměr si vybral Prahu a na ruzyňském letišti otevřel Evropské centrum Bell Helicopter. Česká centrála má dodnes klíčovou roli pro rozvoj obchodních a servisních aktivit Bellu v Evropě. V rovině údržby má kapacitu nejen servisovat, ale také kompletovat až 40 vrtulníků ročně. Nové středisko v Polsku tak doplní stávající servisní infrastrukturu v Praze, která je zaměřena na komplikovanější úkony.   

Americký Bell má přitom na polském trhu rozjetých několik linek spolupráce. Krom AMC střediska má s tamním partnerem Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) dohodu o společném záměru rozvoje spolupráce u vrtulníku typu UH-1Y, která byla podepsána před třemi lety a je rozšířením dohody podepsané rok před tím pro vrtulníky typu AH-1Z. Zároveň Bell úzce spolupracuje se skupinou Agusta Westland, kterou ovládá italský letecký výrobce Leonardo. Ta mimo jiné vlastní polského producenta helikoptér PZL Świdnik, který má do roku 2021 na starosti generální opravy deseti vrtulníků Sokol polské výroby, jež jsou ve výzbroji české armády. 

OBŘÍ ZAKÁZKA

S Českou republikou spojuje Bell Helicopter nejen centrála, ale také obří zakázka. Po dlouhém rozhodování, které bojové helikoptéry si česká armáda pořídí za dosluhující stroje, se loni vláda rozhodla pro nákup amerických vrtulníků Venom a Viper z dílny Bell Helicopter. Osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové stroje AH-1Z Viper si Česká Republika pořídí za zhruba 17 miliard korun. Cena má zahrnovat také výzbroj, munici, údržbu, náhradní díly a zaškolení. Zakázka probíhá na úrovni vláda-vláda, což má garantovat bezpečnost a transparentnost, a také umožnit širší vojenskou spolupráci. Zároveň tento typ dohody zaručí dodávky za stejných finančních podmínek, jako v případě akvizic pro americkou armádu.  Zatímco americký Kongres souhlasil s prodejem již v loňském roce, na evropském kontinentu zakázku napadl italský letecký výrobce Leonardo, který se českého výběrového řízení na pořízení vrtulníků neúspěšně účastnil. Nicméně navzdory námitkám italského výrobce může Ministerstvo obrany v nákupu vrtulníku od firmy Bell pokračovat. Rozhodl o tom letos v srpnu český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚHOS). 

Do výroby amerických vrtulníku pro českou armádu se v příštích letech rovněž zapojí čeští výrobci. V tuto chvíli je jasné, že půjde o státní podniky LOM Praha a Vojenský technický ústav (VTÚ). Svoji významnou roli ale budou mít i soukromé firmy Aero Vodochody, Ray Service a VR Group. Jejich podíl na zakázce by měl dosáhnout 30 procent, příslušná memoranda s americkým výrobcem Bell byla již podepsána v loňském roce.

§České vzdušné síly mají nyní ve výzbroji zhruba padesát vrtulníků různých typů. Armáda se dlouhé roky opírala a ještě chvíli opírat bude o vrtulníky sovětské, resp. ruské výroby – dopravní Mi-8 (3 stroje), víceúčelové transportní Mi-17 (5 strojů) a modernější Mi-171Š (15 strojů, část modernizovaná) a bitevní Mi-24/35 (16 strojů). Kromě toho provozuje také pátrací a zdravotnické W-3A Sokol polské výroby.

Zatímco prakticky všechny transportní Mi-17 doslouží přibližně v období let 2024 až 2026 po více jak 35 letech provozu, u modernějších Mi-171Š se předpokládá, že mohou létat minimálně do roku 2035. Bitevníky Mi-24/35 pak mají díky probíhajícím generálním opravám odejít do „důchodu“ nejpozději v letech 2025 až 2027. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV