Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Bítešská PBS nastartovala spolupráci s jihokorejským KARI. Novému zákazníkovi dodala první motor PBS TS100

31.03. 2022 | Aktuálně

DSC_0103.jpg

Nová role. PBS TS100 prozatím pohání například italské lehké vrtulníky Zefhir, nově bude součástí jihokorejského hybridního pohonu.

Korejský výzkumný institut pro letectví a vesmír (KARI) si zvolil turbohřídelový motor PBS TS100 pro zcela nový hybridní pohonný systém, který vyvíjí. Reference od významného hráče jihokorejského leteckého průmyslu otevírá PBS dveře k dalším zakázkám na trhu asijského technologického tygra.

Šestiletý vývojový program hybridního pohonného systému je nyní v úvodní fázi ověření konstrukčního návrhu. Zapojení PBS z Velké Bíteše na začátku projektu je proto slibným odrazovým můstkem pro spolupráci ve všech rozvržených etapách. První funkční prototyp nového hybridního pohonu má KARI vyvinout a vyrobit do tří let. A pokud se vývoj podaří, budou následovat další zkušební prototypy a nakonec sériová výroba. V takovém případě by mohlo jít o spolupráci na desítky let.

Prozatím PBS dodala KARI jeden motor, jehož přejímkou ovšem angažmá bítešské firmy nekončí. Nejprve inženýři z PBS vyrazí do jihokorejského Tedžonu, kde státní agentura pro aerokosmický výzkum sídlí, aby motor nastavili dle požadavků zákazníka. Následovat bude průběžná technická spolupráce. „Z teritoriálního pohledu sice nejde o naší první dodávku do Jižní Koreje, ovšem z hlediska prestiže jde o zásadní referenci. KARI je nejsilnější vývojovou autoritou v zemi a má významné postavení ve struktuře jihokorejského leteckého průmyslu. Naše spolupráce proto vysílá dalším zákazníkům jasný signál o špičkové kvalitě produktů z dílny PBS,“ vysvětluje Marek Fiala, šéf marketingu PBS Velká Bíteš.

Je běžnou praxí ve všech inovativních odvětvích průmyslu, tedy i v letectví, že na počátku projektu jsou informace jen velmi kusé anebo vůbec utajované. Z toho důvodu zatím ani nelze upřesnit, pro jaké letadlo bude hybridní pohon určen či z jaké technologie bude vycházet. V obecné rovině by turbohřídelový motor PBS TS100 měl pohánět generátor, který bude dodávat elektrickou energii elektromotorům v těch fázích letu, kdy by požadavky na zvýšený výkon příliš vyčerpávaly baterie. Elektromotory integrované v letounu tím pádem nebudou závislé pouze na nízké energetické hustotě lithiových baterií a tím se znatelně navýší dolet a maximální vzletová hmotnost letadla. Také proto patří vývoj hybridních pohonů do různých typů létajících prostředků mezi trendy na celosvětové scéně.

V asijském měřítku má ovšem Jižní Korea pro PBS specifický význam. Patří totiž do smečky tzv. asijských ekonomických a technologických tygrů, kteří se vyznačují novou industrializací a rychlým hospodářským růstem. V tomto společenství je země spolu s Hongkongem, Singapurem a Taiwanem. Zatímco první dva jmenované státy kralují ve světě peněžních toků a patří mezi čtyři největší finanční centra na světě, Jižní Korea a Taiwan vsadily na technologický pokrok a inovace. 

Jižní Korea se vydala cestou rozvoje vlastních leteckých kapacit, neboť letecký průmysl se celosvětově považuje za prestižní inovativní odvětví, které řadí zemi na špici průmyslové excelence a představuje nejvyšší technickou svébytnost státu v národním měřítku. Budovat materiální i znalostní základnu je však v letectví vždy během na dlouhou trať. Jižní Korea se proto nejprve pustila do mezinárodních kooperací, a pak s robustní institucionální i finanční podporou státu mohla přejít k vlastním ambiciózním projektům. S ohledem na vysoký podíl vývoje v letectví byl zároveň s budováním průmyslové základny založen KARI jako národní centrum leteckého výzkumu a vývoje. Vznikl v roce 1989 a nyní hraje v rozvoji korejského aerokosmického průmyslu důležitou roli obdobnou třeba americké NASA. V současné době KARI pracuje na řadě aerokosmických projektů budoucnosti. Od nového hybridního pohonu až po pokročilý raketový nosič KSLV-2. 

V kontextu produkce PBS to znamená naskočit do rozjetého vlaku země s rozvíjejícím se průmyslem a šanci získat vývojový podíl na designu finálních produktů. A tudíž i získání odbytiště na desítky let. Skladba jihokorejských leteckých ambicí navíc hraje podle not na obsazení různých segmentů trhu vlastními létajícími prostředky. Pro PBS je tak tamní trh zajímavý z pohledu celého výrobního spektra firmy. „Největší potenciál uplatnění máme právě v zemích, které hledají dodavatelské schopnosti pro své finální programy. Jižní Koreu máme proto dlouhodobě na seznamu nejzajímavějších vývozních destinací. I přes naši špičkovou kvalitu ovšem otevření nového trhu díky specifikám leteckého segmentu běžně trvá řadu let. K větším objednávkám se dostáváme skrze dílčí reference třeba i pět let. Proto je pro je pro nás zakázka pro KARI významným milníkem na cestě k větším příležitostem na jihokorejském trhu,“ potvrzuje Fiala z PBS Velká Bíteš.

V sedmdesátileté tradici výrobního závodu ve Velké Bíteši se PBS přes padesát let specializuje na letecký průmysl. Know-how firmy vychází z vlastního vývoje a díky vývojovým kapacitám také dokáže zákazníkům nabídnout při garanci většího odbytu produkci de facto šitou na míru. Pro Jižní Koreu jde tedy o technologického partnera, který má know-how pro dodávky pohonů a dalších komponent pro jejich ambiciózní projekty. Bítešská „PBSka“ se totiž specializuje nejen na turbínové a proudové motory, které pohánějí bezpilotní i pilotované prostředky v USA, Evropě i Asii. Mezi světovou elitu patří PBS také ve vývoji, výrobě a údržbě pomocných energetických jednotek. Je jednou ze čtyř firem na světě, která je v tomto oboru certifikována evropskou dohlédací agenturou EASA. Pomocné energetické jednotky PBS pomáhají startovat 10tunové vrtulníky po celém světě, tak proč by nemohly „nahodit“ motory i těch jihokorejských. 

 


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV