Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru ALV

Brněnský UNIS stoupá do nejvyšší světové ligy. Na křídle Ruslanu

28.05. 2019 | Aktuality

Untitled.jpg

Nová kapitola brněnského Unisu

Na křídle ukrajinského Ruslanu (Antonov AN-124) míří brněnský UNIS do jiné ligy a otevírá kapitolu vývoje řídicích systémů velkých leteckých motorů. Zapojení do modernizace motorů ukrajinského Ruslanu, jednoho z největších dopravních letounů na světě je novou kapitolou v působení brněnského podniku.

Ukrajinská zakázka otvírá cestu k novému segmentu na světovém trhu, dalším projektům na Ukrajině a technologickému pokroku firmy. Vývojáře z brněnského UNISU, který se zabývá dodávkami pro energetické celky a rafinerie přivedl do letecké branže pilotní průkaz majitele firmy Jiřího Kováře, který je nadšeným letcem. Svůj koníček uměl kapitalizovat a za patnáct let získat pro leteckou divizi domácí i světové renomé na poli dodávek řídicích systémů pro menší letecké motory. Řídicí systémy dodává UNIS pro letecké motory společnosti PBS Velká Bíteš a působí v dodavatelských řetězcích francouzského Safranu.

Modernizace letounu Ruslan 

 V projektu modernizace ukrajinského letounu Ruslan zajišťuje brněnský UNIS vývoj řídicího systému pro dvouproudový, tříhřídelový motor s označením D18-T série 3M se vzletovým výkonem 23430kgf a trvalým výkonem 7510kgf. Základní funkcí řídicího systému je zajistit optimální účinnost motoru. Řídí dávkování paliva a na základě provozních parametrů motoru nastavuje jeho bezpečný a optimální pracovní režim, což bude mít za následek snížení emisí a prodloužení životnosti horkých částí motoru až na 14 000 hodin. První kolík ve vývojové štafetě je předaný. Úvodní projekční fáze je dokonána a nyní se zkouší její výsledky. Testování demonstrátoru motorů, agregátu a řídicího systému, které právě probíhají stanoví finální úpravy pro vývoj prototypu systému řízení. Práce nad prototypem motoru se mají spustit ve druhé polovině letošního roku. Poté budou motory nasazeny na křídla letadla a musí obstát testování ve vzduchu. Teprve pak mohou tyto modernizované motory do sériové výroby. Letecký průmysl je totiž jedním z nejvíce regulovaných oborů, který podléhá tvrdým certifikačním procesům a zkoušky motoru trvají zpravidla několik let. 

Nad motorem pro modernizovaný Ruslan UNIS pracuje s kapitány ukrajinského leteckého průmyslu. Jedná se o společnosti Antonov, Ivčenko-Progress, státní konstrukční kancelář vyvíjející letecké motory, dále Motor Sič, výrobce leteckých motorů s více než stoletou historií a FED, ukrajinský výrobce agregátů pro letecký a kosmický průmysl. Pětistranné memorandum o spolupráci podepsali s Unisem v roce 2017 na jedné z největších světových přehlídek leteckého průmyslu Paris Airshow. Dohoda obsahovala základní požadavky a milníky na modernizaci motoru D18-T, agregátů a řídicího systémů. První setkání projektového týmu (tzv. Kick-off meeting) proběhlo loni v únoru. V ukrajinském Záporoží se tehdy stanovil plán pro realizaci a testování jednotlivých etap vývoje a zajištění zdrojů financování projektu.

Důvěra jako základ spolupráce

UNIS se propracoval k vývoji řídicího systému motorů pro Ruslan díky dobrému renomé a dlouholeté zkušenosti s ukrajinskými leteckými výrobci. Pilotním projektem byla spolupráce s ukrajinskou společností Ivčenko-Progress, která odstartovala roku 2007 zapojením do evropského projektu CESAR (projekt Iniciovala ALV ČR pro potřeby kategorie všeobecného letectví. Výzkumné a vývojové práce byly zaměřeny na vlastní proces vývoje letounu této kategorie s cílem snížit vývojové náklady a zkrátit čas potřebný k uvedení výrobku na trh). Spolupráce UNISU s ukrajinskými partnery pokračovala v evropském projektu ESPOSA, který měl pomoci vyvinout díly pro nové turbínové motory s výkonem do 1 MW. Dohodě o zapojení UNISU do projektu modernizace Ruslanu pak předcházelo dokončení vývoje řídicího systému pro motor AI-450S/S-2 na jehož vývoji a výrobě se podíleli Ivčenko-Progress a Motor Sič. Nyní má UNIS na Ukrajině rozpracovaných několik dalších projektů. S Ivčenko-Progress spolupracuje na projektech pro řízení turbovrtulových motorů do výkonu 1MW. Se společností Motor Sič jedná o vývoji řídicího systému pro vrtulníkové motory do výkonu 1MW. 

Kam má Ruslan namířeno? 

 Modernizace letounu Ruslan je mimo jiné odpovědí na zpřísněné požadavky, týkající se emisí, bezpečnosti a spolehlivosti v letecké dopravě. Delší životnost klíčových částí letadla také pozitivně ovlivňuje hospodárnosti jejich provozu. Po dokončení se modernizované letadlo Ruslan zařadí mezi přepravce vysoko objemových nákladů na velké vzdálenosti. Desítka států NATO včetně České republiky si kvůli nedostatku transportních kapacit řadu let pronajímá tyto transportní letouny v rámci takzvaného programu SALIS od ukrajinské společnosti Antonov Airlines. SALIS je Smlouva mezi Severoatlantickou alianci a ukrajinskou společností Antonov Airlines, která Alianci zajišťuje leteckou přepravu těžkého a rozměrného nákladu letouny AN-124 a AN-225. 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV