Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

České letectví míří do kanadského mediálního prostoru

20.04. 2023 | Aktuality

canada-1024x682.jpg

Ilustrační foto

Projekt na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) v sektoru aerospace přilákal do České republiky kanadské novináře. Generální konzulát ČR v Torontu ve spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) připravil návštěvu zástupců Canadian Defence Review a MHM Publishing a představil jim to nejlepší, co české letectví a kosmický průmysl nabízí. Potenciál mediálního pokrytí tak nabízí i časopisy Skies, Vertical a Vertical Valor, širší mediální spolupráce se otevírá i s konzultačními PR agenturami.

Tyto tituly spolu s časopisy Wings a Frontline představují hlavní cílovou skupinu pro jakoukoli sektorovou komunikaci v letectví či obranném segmentu v Kanadě, projekt proto umožnil navázat kvalitní vztahy s redakcemi, ale i zmapování celkové mediální scény v teritoriu. PROPED finančně podpořený Ministerstvem obrany ČR a Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR navázal na dlouhodobou podporu sektoru na kanadském trhu, kde české firmy pravidelně navštěvují veletrh Aéromart Montréal (popřípadě montréalské Aerospace Innovation Forum), a v minulých letech proběhlo i několik leteckých misí oběma směry přes Atlantik. České společnosti už na kanadském trhu uspěly v mnoha rovinách, například  Aero Vodochody  jsou dodavatelem a risk-sharingovým partnerem pro Airbus A-220, dříve Bombardier C-Series, či společnost ERA dodala radary squid na kanadská letiště v Torontu, Montréalu a Québecu. Česká stopa je ale i na Ontario Tech University v testovacím větrném tunelu vybudovaného se zapojením Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu, přesahy ve vesmíru jsou pak s Canadian Space Agency patrné i díky zapojení do European Space Agency a při participaci například na projektu SWARM. Do Severní Ameriky zároveň dodávají i významní čeští výrobci jako Rayservice, SEKO Aerospace a PBS Group. Se všemi těmito podniky, jenž jsou členy Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP), se měli novináři možnost setkat a zohlednit ve své další práci perspektivy česko-kanadské letecké linky. Česká republika dále usiluje o zapojení do dodavatelských řetězců, ale i partnerskou spolupráci s kanadskými protějšky. Pro Québec je proto k dispozici také program DELTA 2 Technologické agentury ČR, který s partnerskou organizací CRIAQ nabízí podporu projektům aplikovaného výzkumu právě v aerospace. Marketingová podpora a vytvoření aktivní sítě kontaktů pro další komunikaci vůči kanadskému trhu tak slibují posunout businessové snahy kupředu a systematicky budovat obraz českého leteckého sektoru jako silného partnera s více než stoletou tradicí výroby, ale i zásadními inovacemi.

Press trip ukázal, že se Česká republika pyšní řadou nových generací špičkových tradičních strojů, od letounů L-39NG Aero Vodochody, které novináři měli možnost vidět těsně před spuštěním sériové výroby, letounů L 410NG od rovněž navštívených Aircraft Industries, po radary Věra NG společnosti ERA. Zároveň však vyniká Česko ve výcviku pilotů, přičemž Centrum leteckého výcviku v Pardubicích bylo vybráno pro NATO Flight Training Europe. Moderní Taktické simulační centrum zvolené pro tento výcvik s vybavením od VR Group v rámci LOM Praha spolupracuje například i se známým akrobatickým pilotem Martinem Šonkou, který se s delegací také setkal. V neposlední řadě pak byly prezentovány české inovativní společnosti jako Radalytica s unikátním řešením nedestruktivního testování, VRgineers s řešením rozšířené a smíšené reality pro výcvik pilotů, až po pseudosatelity firmy Stratosyst a elektrické pohony firmy MGM Compro

Aktuální paralely jsou však relevantní i s ohledem na akvizice české vlády v obranném sektoru. Obdobně jako Česko, i Kanada projevila zájem o nákup stíhaček F-35 od Lockheed Martin a probíhají vyjednávání o nákupu 88 kusů, ačkoli Kanada nemůže těžit z průmyslové spolupráce spojené s jejich nákupem jako již spolupracující partner. Český výhled na možný nákup stíhaček na pozadí ukrajinského konfliktu tak vytváří zajímavou zkušenost i pro kanadské publikum a případná další spolupráce s českými firmami relevantní novinky pro obchod se Severní Amerikou. Krom Lockheed Martin je pak zásadní i spolupráce s Bell Helicopters, které dodají vrtulníky Viper a Venom pro českou armádu již v příštím roce. Zároveň je Česko evropskou centrálou pro civilní část Bell, jejíž výroba sídlí v Québecu.

Mediální komunikace českého leteckého průmyslu vůči Severní Americe i přes první vlaštovky výsledných článků v kanadském tisku skýtá další prostor pro mediální pokrytí i PR přípravu firem, které o obchodní úspěchy v Kanadě či USA usilují. Projekt přinesl i užitečnou zpětnou vazbu, která ukázala, jak je zapotřebí dopracovat mediální sdělení českých firem tak, aby měla dostatečnou konkrétní provazbu na kanadské publikum a aktuální dění v teritoriu. Přípravu do budoucna díky projektu umožní interakce s redakcemi i konzultanty, stejně jako systematický monitoring kanadského trhu. Další projekty na podporu ekonomické diplomacie tak mohou na tuto pilotní aktivitu úspěšně navázat a dále stavět na příběhu českého letectví vůči Kanadě. 

Autor: Eva Libs Bartoňová, ekonomická diplomatka GK Toronto



Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV