Viceprezident ALKP Viktor Sotona představil schopnosti českého leteckého průmyslu a potenciál oborové spolupráce zemí V4 na kulatém stolu, který proběhl v rámci konference Visegrád 4 Business.
Letecký průmysl zemí Visegrádské čtyřky by mohl znásobit své síly a spolupracovat v řadě oblastí, jako je údržba a modernizace techniky ruské provenience, digitální simulace letů nebo vývoj vlastních bezpilotních prostředků založených na zkušenostech z bojů na Ukrajině. Vyplynulo to z kulatého stolu, který v Praze proběhl v rámci konference Visegrad 4 Business.
Podle Viktora Sotony, viceprezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (
ALKP) a prezidenta a CEO společnosti Aero Vodochody, tu existuje šance na vytvoření velkého integračního projektu, na němž by se mohly podílet všechny země V4. „
Je jasné, že nemůžeme soupeřit s tak silnými hráči, jako je Německo, Francie nebo Itálie. Naší šancí je Ukrajina, ke které máme jako V4 v mnoha ohledech nejblíže. Dokážeme zmapovat jejich potřeby a navrhnout řešení,“ řekl.
Takovým společným projektem pro celý Visegrád by podle něj mohl být vývoj dronu. „Jeho výhodou by byly zkušenosti z války, bojových situací, z reálného konfliktu. Tím bychom vytvořili něco unikátního, protože na světě není jiný bojový konflikt, v němž by se drony tak ve velké míře používaly,“ dodal Viktor Sotona. Česko by podle něj do vývoje takového bezpilotního prostředku mohlo přispět v mnoha oblastech: od motorů a vrtulí, až po zkušenosti s kompozitními materiály a řídicími systémy.
MODERNIZACE RUSKÉ TECHNIKY
Další z oblastí, kde by se země V4 mohly prosadit v ostré konkurenci zejména států západní Evropy, je i údržba a modernizace techniky ruské provenience. Jan Kalita ze společnosti LOM Praha zmínil, že Česko dokázalo nahradit původní díly vrtulníků Mi vlastním řešením a udržet tak stroje nejen letuschopné, ale díky modernizaci také interoperabilní s jinými stroji. „Máme know-how na to, jak ruské stroje udržet v dobré kondici, aby s nimi bylo možné létat třeba ještě 10-15 let,“ doplnil s tím, že LOM Praha razí také západní cestu. Státní podnik se zapojí do servisní podpory životního cyklu amerických vrtulníků Venom a Viper, které pořídila česká armáda. Na starosti má také provoz simulačního střediska systému H-1 v Náměšti na Oslavou, ve kterém bude zajišťovat údržbu nejmodernějších simulátorů pro výcvik pilotů vrtulníků Viper a Venom.
Příležitosti pro spolupráci v rámci Visegrádu se otevírají i ve výcviku, který si žádá čím dál více digitální kapacity pro věrné simulace, a to včetně zapojení umělé inteligence. „Každá jednotlivá země V4 je příliš slabá na to, aby sama dokázala ufinancovat výzkum a vývoj v této oblasti,“ upozornil Martin Klicnar, obchodní ředitel VR Group.
Ukrajina podle viceprezidenta ALKP skýtá i další šance na uplatnění know-how ze zemí V4. Zmínil například testovací polygon pro bezpilotní letouny nebo vylepšení elektromagnetického signálu v obtížném terénu.
PŘES 200 BYZNYSMENŮ V4 V PRAZE
Na druhém ročníku konference Visegrad 4 Business se vůbec poprvé u jednoho stolu potkali zástupci asociací leteckého průmyslu z Česka, Slovenska a Maďarska, tedy tří ze čtyř zemí Visegrádu. Konference se zúčastnilo více než 200 zástupců firem ze zemí Visegrádské čtyřky a také řada vysokých státních úředníků z Česka, Slovenska, Polska a Maďarska.
Autor: Blahoslav Hruška
Článek vznikl pro web a magazín Moderní ekonomická diplomacie MZV ČR www.export.cz. Jeho plné znění publikujeme s vědomím redakce.