Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně

Ze světa: GE Catalyst z pražských Letňan ukončil sérii prvních zkušebních běhů na letounu Denali

14.09. 2021 | Newsroom

denali_ground_engine_runs_1_copy.jpg

Textron Aviation pokročila v pozemních zkouškách letounu Beechcraft Denali osazeného motorem GE Catalyst. Foto: Textron Aviation

Motor GE Catalyst, jehož vývoj a výrobu má na starosti turbovrtulová centrála americké GE Aviation v pražských Letňanech, prošel první sérií pozemních zkoušek po zástavbě do letounu Beechcraft Denali. Vzlet letounu má proběhnout na konci letošního roku, píše server AINonline.

První pozemní zkoušky na letadle pomohly ověřit funkci drakové části palivové soustavy a propojení motoru s elektronickou soustavou a avionikou letadla. Nový jednomotorový devítimístný letoun se tím výrazně přiblížil k prvnímu vzletu, který je plánován na konec tohoto roku. „Úspěšné testování motoru na letadle je významným krokem na cestě k prvnímu letu Beechcraft Denali,“ potvrdil Chris Hearne, viceprezident Textron Aviation, která značku Beechcraft vlastní. Přesun programu Denali pod křídla Beechcraft oznámil Textron v létě letošního roku. Původně měl letoun spadat do portfolia společnosti Cessna Aircraft, která je rovněž součástí Textron Aviation. 

GE Catalyst mezitím dovršil přes 2 500 hodin pozemních zkoušek na zkušebnách a připravuje se první vzlet motoru na letounu Beechraft King Air, uvádí AINonline. King Air 350 je létající zkušebnou Fakulty strojní ČVUT vybavenou vysokorychlostním systémem sběru dat. Přestavba letounu upraveného pro letové zkoušky motoru proběhla v Německu a v Berlíně má také odstartovat první etapa zkoušek GE Catalyst na létající zkušebně. Druhá fáze testů proběhne na letišti v Hradci Králové. 

Experimentální letoun King Air 350 doplňuje ucelený soubor pozemních zkušeben ČVUT. Čtyři pozemní pracoviště (dynamometrická, jádrová a dvě vrtulové zkušebny) jsou vybavena nejmodernějšími technologiemi, díky nimž Česko stále patří mezi země, ke umí komplexně testovat letecké motory. Součástí spolupráce ČVUT a GE Aviation Czech je nejen vybudování vývojové a výzkumné infrastruktury pro zkoušky leteckých motorů v Česku, ale také posílení znalostních kompetencí ČVUT v letectví a kosmonautice. Na základě dat změřených na zkušebnách vyvíjí ČVUT individuální celoživotní monitorovací systém motoru GE Catalyst s prediktivní údržbou. Univerzita má tudíž k dispozici velmi citlivá data, ke kterým výrobci jinak přistupují velmi ochranářsky. Česká republika je tak jediným státem mimo USA, kde americká GE Aviation letecké motory nejen vyvíjí, vyrábí a certifikuje, ale také testuje a má na celosvětové poměry unikátní univerzitní spolupráci. 

GE Catalyst je po více než 30 letech první zcela nově vyvinutý turbovrtulový motor, který dokládá, že Česko zůstalo v elitním klubu světových výrobců leteckých pohonů. V supermoderním motoru GE Catalyst jsou aplikovány nejnovější technologie a řada dílů se vyrábí pomocí 3D tisku. „GE Aviation dokončila zhruba 30% certifikačních testů motoru GE Catalyst, včetně zkoušek námrazy za teplot pod bodem mrazu. Americkému certifikačnímu úřadu FAA jsme předložili již 35 procent dokumentace potřebné pro získání ověření,“ řekl koncem července pro Flight Global Paul Corkery, šéf turbovrtulových programů GE Aviation. 

Česko se řadí mezi pouhých sedm zemí na světě, kde umí na vlastním území vyvinout, vyrobit i certifikovat turbovrtulový motor. Historicky za tím stojí znalostní a výrobní potenciál továrny Walter/Motorlet. Dějiny se začaly psát v 70. letech minulého století spolu s motorem Walter M 601, který dostal do vzduchu kunovický letoun L 410 a prokázal skvělé provozní schopnosti ve složitých klimatických i provozních podmínkách ruské Sibiře i tropické Afriky. Část „Waltrovky“, která vyrobila přes 4,5 tisíce turbovrtulových motorů a kde v letech 1923 až 2008 vzniklo celkem přes 37 tisíc leteckých motorů, odkoupila před třinácti lety GE Aviation. Po akvizici firma zmodernizovala výrobu, vsadila na české know-how, které obohatila svými poznatky a zkušenostmi z celosvětového působení, a nyní je turbovrtulová centrála GE Aviation Czech v pražských Letňanech zapsána v rodném listu motoru GE Catalyst. Nejprve však GE Aviation Czech uvedla na trh typovou řadu motorů GE H, založenou na výrazně modernizovaném původním motoru Walter M 601.

Zdroj: redakčně upraveno AINonline & Flight Global


Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV