MPO připravuje pomocný program pro letecký průmysl. Parametry podpory řeší s odborníky a podnikateli
13.07. 2020 | Newsroom
Letoun L 410 je integračním projektem civilního leteckého průmyslu. Zdroj foto: Letectví a kosmonautika | Aeromedia
Jak udržet vývojové týmy v akci a letecký vývoz ve vzduchu, řeší společně tým odborníků z ALV ČR, podnikatelé a vedení ministerstva průmyslu a obchodu. Autority z odvětví a zástupci státní sféry spojili síly, aby pomohli restartu leteckého průmyslu, který silně zasáhla koronavirová pandemie.
Pro podporu odvětví chystá rezort speciální leteckou výzvu. S využitím evropských fondu plánuje MPO vypsat na podzim podpůrný program. „Aktuálně řešíme, jak předejít kolapsu vývoje v odvětví a z fondů EU podpořit letecký výzkum. S Evropskou komisí komunikujeme zvýhodněné podmínky pro leteckou výzvu, kterou chceme vypsat na podzim. Bavíme se o alokaci až jedné miliardy korun,“ popisuje situaci náměstek ministra průmyslu a obchodu pro EU fondy Marian Piecha.
Letecký průmysl je ukázkou hospodářské vize „Czech Republic: The Country For The Future“ v praxi. Průřezově naplňuje všech 9 pilířů Inovační strategie. Jde o celosvětově prestižní high-tech disciplínu s vysokou přidanou hodnotou výroby, velkým podílem výzkumu a vývoje a vysokými nároky na kvalifikaci pracovníků. Zároveň je to byznys, v němž je bez státní podpory složité uspět. Odběratelé české letecké produkce, která má ve světě dobrý zvuk, jsou totiž většinou zahraniční vlády, armády či vládami vlastněné firmy. „Bez cílené pomoci státu se neobejdeme. Potřebujeme zachovat vyváženou kombinaci firem dodávajících pro velké národní i globální hráče a společností, které se zaměřují na výrobu vlastních letadel. Díky tomuto modelu stále patříme mezi 9 zemí světa, které jsou schopny kompletně vyvinout a vyrobit letadlo na vlastním území,“ zdůrazňuje šéf Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a prezident Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) Josef Kašpar, který na jednáních o podpoře odvětví reprezentuje hlas průmyslu.
Vývojové a výrobní schopnosti jsou hodnoty, ke kterým se domácí letecký průmysl propracoval díky zkušenostem získávaným a předávaným v průběhu celého století. Česká letecká tradice se letos přehoupla do druhého století a soukolí pokroku dnes již sto let starých firem stále točí hlavně kvalifikovaní lidé. Právě v důsledku přerušení vývoje a ztráty vývojových týmu mohou firmy přijít o certifikace, jejichž zisk je podmíněn složitým procesem ověřování. To by znamenalo ztrátu know-how a zánik odvětví. „Firmy nyní investují veškeré volné prostředky do udržení provozu a budou nuceny šetřit na vývoji. Pokud v leteckých podnicích dojde k omezení výroby a vývoje, bude velmi složité a v mnoha případech i nemožné ji obnovit. Zajištění kontinuity fungování významných domácích finalistů, velkých českých výrobců letadel, motorů a komponent, je klíčové pro zachování schopností dodavatelského řetězce,“ upřesnil Josef Kašpar, prezident ALV ČR, který na základě dotazníkového šetření na téma „Realizace letecké výzvy mezi podniky“ předložil na jednání oborové pracovní skupiny požadavky průmyslu a definoval předpoklady pro úspěšnou akci. Klíčovým parametrem je z pohledu výrobců zpřístupnění účasti pro velké podniky.
Byznys táhne vývoz
Podpora opřená o názory odborníků
Doporučujeme
Nejnovější články ze všech kategorií
Newsroom
Monitoring ostatní zprávy
Víte, že:
Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“
Sledujte nás
Kalendář akcí ostatní události
FARNBOROUGH AIRSHOW 2024
Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.
Okénko ALV ČR ostatní zprávy
Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).