Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Kondice oboru Svět

Devatenáctiletá pilotka se chystá na sólo let kolem světa. Na světový rekord zaútočí s česko-slovenským letounem Shark

11.08. 2021 | Aktuality

SHARK.jpg

Nebeský žralok. Ultralight Shark, patří k nejrychlejším strojům ve své kategorii. Foto credit: Shark.Aero

Britská pilotka Zara Rutherfordová se vydá 18. srpna z Belgie na oblet zeměkoule, který chce dokončit za dva až tři měsíce. Pokud se jí to podaří, stane se nejmladší ženou na světě, která sama obletí svět. Pro svůj sólo let si vybrala ultralight česko-slovenské výroby Shark. Dosud jediným českým letounem, který absolvoval cestu kolem světa je L 410 z Kunovic.

Původně měla teprve devatenáctiletá britská pilotka, která nyní žije v Belgii, vyrazit na cestu kolem světa 11. srpna. Týdenní posun ohlásila Rutherfordová na svém facebookovém profilu. Start se rozhodla odložit kvůli instalaci vylepšeného kamerového systému v letadle, který má zajistit špičkové snímky z cesty. Zásobovat letecké fanoušky záběry z terénu hodlá skrze svůj facebookový profil a webovou stránku.  

Na cestu dlouhou 51 000 kilometrů se vydá s ultralightem Shark, který patří k nejrychlejším strojům ve své kategorii na světě. Dvoumístný jednomotorový letoun, který létá rychlostí až 300 kilometrů v hodině, vyrábí firma Shark.Aero ve slovenské Senici a v českém Hodoníně. Bezproblémový chod za letu stavitelné vrtule a motoru zajistí regulátor otáček z velešínského Jihostroje, jehož úkolem je zajistit konstantní otáčky vrtule, komfortní a spolehlivý let, a chránit vrtuli a motor před přetočením, což by vedlo ke katastrofě. Překročení povolených otáček motoru by totiž vedlo k destrukci celé pohonné jednotky, což u jednomotorového letounu vždy znamená konec letu a v lepším případě nutnost nouzového přistání.  

Zara Rutherfordová během své cesty přeletí 52 zemí a dvakrát překročí rovník. Trať povede nejprve přes Atlantik a Grónsko a odtud přes Kanadu do Jižní Ameriky, zpět na Aljašku, do Ruska, Indonésie a zpět do Evropy. Jak uvedla BBC, celá trasa je plánována tak, aby splňovala pravidla pro zápis do Guinessovy knihy rekordů. Úspěšný přelet by ovšem znamenal nejen světový rekord pro odvážnou mladou pilotku, ale také pomyslnou zlatou medaili pro letoun Shark, který by se stal prvním českým ultralightem, jenž obletěl svět.  

Délkou letu přitom Shark zaútočí i na výkon dosud jediného českého letounu, který se může pochlubit cestou kolem světa. V roce 2015 svět obletěl devatenáctimístný dvoumotorový letoun L 410, který za šest týdnu urazil 36 000 kilometrů s 21 mezipřistáními. Šlo přitom o celosvětový předváděcí let s letovými ukázkami na veletrzích v Číně a USA. 

Touhu Rutherfordové ovládnout nebe a světový pilotní žebříček pohání její letecké DNA, pochází totiž z letecké rodiny a za knipl usedla ve 14 letech. Pilotní průkaz však získala teprve loni. Na cestu kolem světa se pouští s nadějí, že přiblíží ženské výkony těm mužským a inspiruje další mladé ženy k leteckým počinům. Dosud nejmladší ženou, která sama obletěla svět, je Američanka Shaetsa Waizová, které v době cesty v roce 2017 bylo 30 let. Nejmladším pilotem, který absolvoval sólo cestu kolem světa, se letos v červenci stal osmnáctiletý Brit Travis Ludlow. 
 

Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV