Bude tomu již téměř sto let od vzniku první továrny na výrobu leteckých palubních přístrojů v naší zemi. Výrobky z pražských Modřan, které byly osazovány do nejrozličnějších typů letadel operujících nad většinou kontinentů i oceánů, zná celý svět. Tímto však příběh nekončí a novodobá Mikrotechna Praha a.s. s odkazem na svoji slavnou minulost hledí do budoucnosti.
Analogové přístroje jsou v letadlech všech kategorií na ústupu. To je nesporné a v zásadě správné. Dnešní sdružené zobrazovače letových i navigačních údajů dosahují vysoké míry přehlednosti, ucelenosti, variability a spolehlivosti. Budoucí trend pak lze velmi snadno vytušit. Zobrazovače budou ještě větší, lehčí, spolehlivější a ve spojení s palubními počítači přinesou pokročilé možnosti pilotáže i do letadel nižších kategorií. Jejich variabilita umožní rychlejší zavádění změn v oblasti řízení letového provozu a jejich cena bude v průběhu času neustále klesat. Neměli bychom však opomenout jednu důležitou skutečnost. Letectví z důvodu vysokých nároků na bezpečnost a spolehlivost patří mezi nejkonzervativnější obory lidské činnosti. Zavádění nových technologií trvá řadu let a ani pak se nemusí setkat s vřelým přijetím ze strany pilotů nebo leteckých provozovatelů. To jsou důvody, proč analogové přístroje ještě stále nacházejí uplatnění nejen v letadlech provozovaných v těžkých podmínkách s minimální dostupnou údržbou, ale i ve cvičných či akrobatických speciálech nebo jako „železná“ záloha hlavních letových přístrojů (výškoměr, rychloměr, variometr), protože ke své funkci nepotřebují elektrický ani žádný jiný zdroj energie.
V kokpitu i mimo něj
Letecké přístroje vyráběné v Mikrotechně jsou rozděleny dle principu funkce na membránové a gyroskopické. Ze skupiny membránových přístrojů běží výroba výškoměrů, rychloměrů, variometrů nebo tlakoměrů a z gyroskopických pak především umělé horizonty a zatáčkoměry. Přístroje existují v nepřeberném množství variací, aby maximálně vyhověly všem konkrétním požadavkům daného letadla i způsobu použití. Mění se jednotky, rozsahy, číselníky, elektrické výstupy i jejich hodnoty, způsob i intenzita případného podsvícení a možná je i úprava pro zajištění kompatibility s konkrétním systémem pro noční vidění (NVIS). Přestože těžiště současné produkce stále spočívá v těchto přístrojích, nejsou to zdaleka jediné produkty opouštějící brány společnosti. Dalšími výrobky jsou například signalizační panely či jednotlivá tabla, nejrůznější tlakové spínače i přepínače a další drobná, ale neméně důležitá elektronická zařízení. Samostatnou kapitolou je pak výroba pitotových či pitot-statických trubic a snímačů náporového i statického tlaku. V několika posledních letech došlo také k významnému rozšíření výrobního portfolia o ovládací panely letadlových soustav nebo o systémy vnitřního i vnějšího osvětlení letadel. Netřeba pak dodávat, že společnost zajišťuje celý životní cyklus všech svých výrobků. Ten zpravidla začíná vývojem či konkrétní úpravou dle požadavků zákazníka a končí záručním i pozáručním servisem.
Nejen letectví
V loňském roce byly investovány nemalé částky do modernizace strojového parku, nových technologií, ale i samotných prostor. Díky těmto změnám byla významně rozšířena výroba dílů a komplikovaných montážních sestav pro použití v elektronové mikroskopii. Z důvodu vysokých požadavků na čistotu těchto komponent byla vybudována čistá montáž odpovídající normě ISO 14644 ve třídě čistoty 7 (10 000 částic prachu na 1 ft2), včetně čistící linky se schopností čištění až do vysokého vakua. Všechny tyto změny i rychlost realizace dokládají další klíčovou vlastnost současné firmy - flexibilitu a schopnost pohotově reagovat na aktuální požadavky trhu.
A budoucnost?
Klíčovým aspektem pro rozvoj každého podniku je generační obměna. V tomto ohledu se vhodně nastavenou strategií daří oslovovat mladé lidi. Dlužno podotknout, že práce ve středně velké společnosti má svá určitá specifika. Pomineme-li komornější prostředí a menší pracovní kolektiv, je zde velký prostor pro osobnostní růst a seberealizaci. Atraktivní začíná být i samotná příležitost pracovat pro ryze českou společnost s jasně danou strukturou vlastníků. Vyhledáváni jsou zaměstnanci s přirozenou vlastností posouvat věci vpřed a s chutí neustále se vzdělávat.
Dlouhodobá vize podniku je i nadále zaměřena na leteckou výrobu, jakožto na vrcholný obor českého průmyslu. Dál bude pokračovat výroba leteckých přístrojů, a ve stále větší míře i dalších komponent pro současné i budoucí zákazníky. A nejen to. V nedávné době byl vytvořen vývojový tým, jehož hlavním úkolem je najít mezery na současném trhu s leteckou technikou a vhodnými metodami predikovat trendy i budoucí vývoj. Letectví, jaké známe dnes, stojí před největší výzvou své krátké historie. V blízké budoucnosti se v souvislosti s očekávaným růstem cen fosilních paliv budou řešit nové druhy pohonů a s tím spojené způsoby uložení dostatečného množství energie na palubě. S přihlédnutím ke směru současné politiky lze také vytušit výrazný růst tlaku na ekologickou stránku věci. V těchto oblastech vidí Mikrotechna momentálně největší příležitost k oslovení trhu i prostor pro uvedení nových výrobků. Cílem je i nadále navrhovat, vyrábět a dodávat produkty v maximální možné kvalitě a v nejvyšší užitné hodnotě.