Největšího leteckého veletrhu na světě se účastní dosud nejpočetnější zastoupení českých firem. Čtyřiapadesátý ročník Paris Air Show se koná na historicky nejstarším civilním pařížském letišti Le Bourget a Češi na něm krom doposud největší delegace představují trojici letounů, která v současnosti Česko vyrábí: L 410 NG, který je fyzicky přítomný na stojánce, ultralight Shark ve formě makety 1:1 a cvičný letoun L-39 NG v podobě více než dvoumetrového modelu, zavěšeného nad českým stánkem.
Zatímco víceúčelový stroj L 410 NG českého výrobce Aircraft Industries v Paříži zastupuje Českou republiku jako jedinou zemi Evropské unie, která umí vyvinout a vyrobit devatenáctimístný turbovrtulový letoun, česko-slovenský “žralok nebes” Shark reprezentuje zemi jako zásadního evropského hráče na poli malého letectví. Společně s cvičným a lehkým bojovým podzvukovým letounem L-39NG z dílny Aero Vodochody se tak Češi představují s aktuálně vyráběnými letadly hned ve třech různých segmentech.
Nová generace ultralehkého tandemového letadla Shark je přitom nejrychlejším ultralightem, jehož rychlosti se blíží turbovrtulovým či dvoumotorovým letadlům. Shark se v rámci své pozměněné konstrukce a zvýšeného výkonu chlubí dlouhým doletem, s nímž už si stačil vysloužit světový rekord, když v něm Zara Rutherford coby nejmladší žena sólo obletěla planetu.
Ve formě více než dvoumetrového modelu je na českém stánku k vidění vlajková loď společnosti Aero Vodochody, nová generace podzvukového cvičného letounu L-39NG. Sériová výroba nové generace legendárního cvičného a lehkého bojového letounu Aero L-39 Albatros oficiálně začala minulý měsíc, ve středu 3. května 2023, přičemž první dva sériové kusy budou hotové na konci roku 2024 a další dva spatří světlo světa v roce 2025.
Českou delegaci Ministerstva obrany vedla na letošním ročníku vrchní ředitelka Sekce průmyslové spolupráce Radka Konderlová. “Pařížský aerosalon je velice důležitý a odehrává se v době, kdy svět prochází zásadními změnami. V jejich rámci se mění zájmy v oblasti obrany a bezpečnosti,” řekla při otevření českého národního stánku na Paris Air Show. “Co se průmyslové spolupráce týká, vždycky říkám, že české firmy musí dále spolupracovat nejen v rámci Evropy, ale i mimo Evropu, neboť je to činí silnějšími, výkonnějšími a umožňuje jim to dělat ještě lepší produkty. Proto mám radost, že jich zde dnes vidím tolik.”
Během prvních dvou dnů veletrhu se vrchní ředitelka společně se zástupci českých společností zúčastnila téměř dvou desítek schůzek se zahraničními firmami, mezi nimiž nechybí francouzský Thales, americký GE Aerospace, italský Leonardo ani brazilský Embraer.
“Že se zde sešlo šestnáct českých firem, to je unikát a ukazuje to, jak moc se Česká republika o tento průmysl zajímá a vyhledává si své místo mezi velkými hráči,” říká k české účasti na veletrhu český velvyslanec ve Francii Michel Fleischmann. “Velice důležitá je tu také dimenze války; napadení Ukrajiny Ruskem ukázalo několik velice zásadních věcí, včetně důležitosti střední Evropy jako takové. Česká republika v rámci toho nabývá na důležitosti a už není - jak tomu kdysi bývávalo - přehlížena.”
Za české ministerstvo průmyslu a obchodu, které národní expozici organizuje, na veletrh přicestoval ministr Jozef Síkela, který vedl českou delegaci na jednání s francouzským Airbusem. Je to vůbec poprvé, kdy se na české účasti spojuje civilní a vojenské letectví, což se promítá právě do spojení delegací ministerstva obrany a ministerstva průmyslu a obchodu.
Šestnáctičlennou delegaci na českém stánku zastupují vedle zmíněného Aera, Aircraft Industries a Sharku také CSG Aerospace, Czech Airlines Technics, DevCom, ERA, Jihostroj, Jihlavan, LOM Praha, MESIT, MGM Compro, Radalytica, Seko, Vrgineers, Omnipol a PBS.