Sarah al-Amiri, vládní ministryně pro pokročilé technologie a prezidentka kosmické agentury SAE při jednání s českou delegací vedenou NMO Danielem Blažkovcem přislíbila osobní podporu v prohlubování vzájemných vztahů.
Česká delegace na Dubai Airshow uskutečnila jednání na nejvyšší úrovni s kosmickým průmyslem Spojených arabských emirátů (SAE). Prezidentka vesmírné agentury SAE (UAESA) a vládní ministryně pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání Sarah al-Amiri přijala náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) Josefa Kašpara. Za české firmy se jednání pod křídly ALKP zúčastnil CEO high-tech společností Radalytica a Advacam Jan Sohar.
Sarah al-Amiri, kterou v roce 2020 zařadila BBC do žebříčku stovky nejvlivnějších žen 100 Women a o rok později figurovala v seznamu 100 Next stovky nejvlivnějších lidí na světě magazínu Time, je současně předsedkyní vědecké rady SAE. Před ministerským angažmá totiž působila jako zástupkyně projektového manažera vesmírné mise Emirates Mars Mission, která v roce 2020 vypustila sondu Hope a v únoru roku 2021 ji úspěšně umístila na oběžnou dráhu Marsu. Premiér a viceprezident Spojených arabských emirátů a emír Dubaje Muhammad bin Rášid Ál Maktúm ji v loňském květnu jmenoval ministryní pro pokročilé technologie a veřejné vzdělání.
Prezidentka UAESA při schůzce s českou delegací projevila zájem o české kosmické technologie a družice a přislíbila osobní podporu v prohlubování vzájemných vztahů. „Schopnosti České republiky postavit vlastní družice označila ministryně Sarah al-Amiri za velice zajímavou záležitost. Kontakty na úrovni managementu vesmírné agentury SAE, které ALKP začala rozvíjet loni, paní prezidentka přislíbila nejenže podpořit, ale také se zasadit o to, aby vzájemná spolupráce doznala konkrétní podoby,“ uvedl Josef Kašpar, prezident ALKP. „Dokážeme si přitom představit, oboustranný most. Tedy české zapojení do vybraných projektů SAE a sdílení pozemních přijímacích a vysílacích stanic emirátské straně,“ prozradil prezident Kašpar, který je souběžně předsedou představenstva Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ). VZLÚ aktuálně potvrdil své nejvyšší ambice oznámením, že pro Českou republiku povede dvě nové vesmírné mise AMBIC a QUVIK. O výběru projektů rozhodl výbor Ministerstva dopravy, který řídí Rámcový projekt k implementaci podpory udílené Evropskou kosmickou agenturou (ESA).
Na jednání se Sarah al-Amiri se rovněž promítly schopnosti české technologické firmy Advacam, jejíž sesterská společnost Radalytica se Dubai Airshow zúčastnila v dresu české oficiální účasti. Částicové kamery z dílny Advacam mají mimo jiné reference americké NASA, pomáhají zvyšovat bezpečnost a životnost posádek a přístrojů na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). „V Dubaji jsme vystupovali jako sladěný tým, bez rozdílu jestli jde o velký, střední či malý podnik jsme se v doprovodu náměstka ministryně obrany Daniela Blažkovce a prezidenta ALKP Josefa Kašpara dostali na jednání s leadershipem emirátských a světových hráčů,“ potvrdil Jan Sohar, CEO Radalytica a Advacam.
Spojené arabské emiráty si vesmír vytyčily jako jednu ze svých národních priorit, což znamenalo robustní investice do růstu kosmického odvětví, včetně vytvoření národní vesmírné agentury. Za poměrně krátkou dobu dokázaly SAE vybudovat také první kosmické centrum výzkumu a vývoje na Blízkém východě a z velké části v tomto segmentu spolupracují se silnějšími hráči světa. „My jsme byli hned u prvopočátku, nabídli jsme spolupráci a ukázali jsme, že je tento sektor v České republice rapidně rostoucí,“ dodává Kašpar.
Kosmický průmysl se řadí mezi technologicky nejnáročnější prostředí současnosti. A v tomto high-tech odvětví má Česko, jak vlastní finální produkty – družice, tak dynamicky se rozvíjející dodavatelský řetězec. Dialog s vesmírnou agenturou SAE odstartoval „seznamovacím“ jednáním ministryně Sarah al-Amiri s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou během světového EXPO v Dubaji. V delegaci ministra tehdy nechyběl prezident ALKP Josef Kašpar. Následovala jednání na pracovní úrovni, která na Dubai Airshow dostala další významný impuls z nejvyššího levelu. V příštím roce má relaci vzájemné spolupráce posílit incomingová českých komických firem do SAE, realizovaná v rámci Projektu na podporu ekonomické diplomacie (PROPED) Ministerstva dopravy ČR, na níž se ALKP bude podílet. Rozpracování kontaktů v leteckém a kosmickém průmyslu je díky charakteru odvětví během na dlouhou trať. Kontinuita dialogu a prezentace na všech úrovních je přitom zásadní.