16. dubna 1969 došlo v Kunovicích k významnému milníku – toho dne se poprvé do vzduchu vznesl dnes již legendární letoun L 410. Jednalo se o mimořádnou událost, která předznamenala budoucnost tehdejšího podniku LET, dnes Aircraft Industries, na mnoho let dopředu.
Na slavnostním setkání u příležitosti oslav půlstoletí „čtyřistadesítky“ ve vzduchu se v Kunovicích nyní bilancovalo a zalítávala se vize budoucnosti L 410 Turbolet a L 410 NG.
Několik stovek hostů z řad dodavatelů, zaměstnanců, partnerů, zákazníků a zástupců české státní správy zažilo atmosféru výroby přímo na „místě činu“. Kunovická továrna Aircraft Industries otevřela pro hosty brány výrobní haly a historické milníky připomněla výstava, která byla na akci k vidění.
Vyhlídky do další padesátky představila Ilona Plšková, generální ředitelka Aircraft Industries, který je dnes největším výrobcem civilních letadel v Česku. Záda ji přitom kryla česká letecká esa minulosti, současnosti i budoucnosti. Po své pravici měla prototyp XL 410 Turbolet s výrobním číslem 001, který se z kunovického letiště vznesl do oblak před padesáti lety. Matylda, jak se tomuto stroji firemně přezdívá, se blýskala jako nová. Nadšenci z Leteckého muzea v Kunovicích spolu s pracovníky továrny Aircraft Industries ji k výročí nadělili nový vzhled a opravu za více než čtyři sta tisíc korun.
Opačná strana podia reprezentovala budoucnost - první sériově vyráběný letoun L 410 NG, nástupce L 410 Turbolet, který se v kunovické továrně stále vyrábí. Do důchodů má přitom ještě daleko, ve světě je o něj totiž pořád zájem. „V Kunovicích jsme stvořili a stále vyrábíme univerzální, odolný a spolehlivý letoun, který má i v novém tisíciletí co nabídnout“, sdělila generální ředitelka společnosti Ilona Plšková. Nové obchodní příležitosti a další expanzi na světové trhy si firma slibuje také od vylepšených technických parametrů nové verze NG.
Ruka v ruce
Čtyřistadesítka historicky spojovala české výrobce, výzkumná pracoviště a univerzitní prostředí k tomu, aby směřovaly k jednomu cíli a dobyly svět s civilním letounem „Made in Czech“. Spolupráce mezi Aircraft Industries a ČVÚT pokračuje i nadále. Ruku na to si podali Ilona Plšková, generální ředitelka kunovického výrobce a Michael Valášek, děkan Fakulty Strojní ČVUT. Symbolicky si spolupráci připomněli na jubilejní oslavě v Kunovicích u prvního prototypu XL 410.
Srdcaři
Na oslavu do Kunovic dorazila posádka z GE Aviation Czech v čele se šéfem Michelem D´Ercolem. Motor je srdcem letadla - řada GE H z pražských Letňan pohání čtyřistadesítku od roku 2012. Nový motor přitom vychází z osvědčené turbovrtulové pohonné jednotky Walter Motorlet M 601. Na tradici Walteru navázala GE Aviation prostřednictvím akvizice části aktiv Walter Motorlet.
Na východní lince
Letoun L 410 se začal před padesáti lety vyrábět jako stroj pro ruskou regionální dopravu. V roce 1972 byl prvně představen zástupcům Aeroflotu v Moskvě. Na oslavě padesátého výročí v Kunovicích nechyběl ani František Masopust, šéf Komory pro hospodářské styky SNS, který si historii prvních dodávek připomněl prohlídkou výstavy. Palec nahoru si od něj získal výstavní panel s připomenutím v pořadí tisícího prodaného stroje, který Aeroflot provozoval v Rovně na Ukrajině.
Z Kunovic na Sibiř a zpět
Zákazníci dorazili i z daleké Sibiře. Andrej Bogdanov, generální ředitel regionálních sibiřských aerolinek Sila, které provozují L 410 pro přepravu cestujících v odlehlé ruské Sibiři, dorazil do Kunovic spolu se šéfpilotem. Zvládání tamních extrémních klimatických i přistávacích podmínek má čtyřistadesítka osazená motory GE H ve své DNA.
V kokpitu i momo něj
Oslavy v Kunovicích se zúčastnil také Jan Staněk, majitel společnosti MIKROTECHNA PRAHA. Historie dnešní Mikrotechny odstartovala za časů První republiky. Do letounů L 410 dodává firma přístroje a zařízení již od chvíle, kdy se první prototyp vznesl do vzduchu. Pro L 410 Turbolet firma dodnes vyrábí signální panely a tabla, ovládací panely letadlových soustav, rychloměry a signalizátory rychlosti, Pitotovy trubice, tlakoměry, přepínací kohouty, kompletní osvětlení kokpitu a kabiny, přerušovače polohových světel a další zařízení. Mikrotechna pokračuje v dodávkách zařízení i pro stroje L 410 NG.
15.08. 2024 | NewsroomBAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve FarnboroughPrestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
13.08. 2024 | NewsroomFarnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitouBritské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
02.08. 2024 | AktualityDalší dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénuSkupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.
Aero koupilo společnost Technometra Český BrodTechnometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.
Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).