APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů.
Na světě existují jen čtyři společnosti, které disponují certifikací Agentury Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) pro vývoj pomocných energetických jednotek (APU). Dva z těchto výrobců nyní podepsali memorandum o spolupráci, což může mít do budoucna zásadní význam pro celý světový letecký průmysl. Společnostmi, které tímto zahájily strategickou spolupráci, jsou totiž americká Pratt & Whitney a česká PBS. „Pébéesce“ se tím otevírají dveře do první ligy světových výrobců, kteří ovlivňují podobu letounů 6. generace.
První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) je významný český výrobce pomocných energetických jednotek, turbínových motorů a dalších leteckých zařízení, Pratt & Whitney platí za předního leteckého zaoceánského výrobce, jehož motory pohánějí i dnešní stíhačky páté generace F-35. Aktuální spolupráce obou špiček v oboru se týká zmapování parametrů pro design pomocné energetické jednotky budoucnosti, která by měla hrát roli i v nástupcích dnešních superstíhaček F-35.
Pro velkobítešskou PBS se jedná už o druhé memorandum o spolupráci s velkými zahraničními hráči za poslední tři měsíce a třetí v letošním roce; na jaře na veletrhu IDET v Brně společnost ohlásila spolupráci se světovou zbrojařskou jedničkou, koncernem Lockheed Martin, v srpnu na Paris Air Show PBSka podepsala dohodu s ukrajinskou státní konstrukční kanceláří Ivčenko-Progress, která vyvíjí letecké motory pro civilní i vojenskou sféru. Aktuální memorandum s americkou firmou Pratt & Whitney směřuje k využití schopností české a americké firmy k definování architektury nové generace pomocných energetických jednotek a jejich následnému vývoji. Pratt & Whitney přitom patří do „velké čtyřky“ výrobců leteckých motorů vedle gigantů GE Aviation, Honeywell a Rolls-Royce a společně s Honeywellem vévodí světovému trhu pomocných energetických jednotek.
APU, pro jejíž design teď bude PBS společně s Pratt & Whitney mapovat požadavky, musí splňovat podmínky letounů i vrtulníků zítřka. Kromě aplikace v tradičních leteckých platformách má najít uplatnění rovněž v hybridně-elektrických systémech. Generální ředitel PBS Milan Macholán ke spolupráci dodal: „Tato inovace má potenciál definovat nové standardy a podpořit tak potřeby bojových letounů 6. generace.“ Znamená to, že velkobítešská PBS se díky dosavadnímu rozvoji svých vývojových schopností propracovala do zcela nové ligy. V té se rozhoduje o detailních parametrech nástupců současných letounů F-35, pro něž Pratt & Whitney vyrábí motory a o jejichž nákupu rozhodla česká vláda. Přelomová APU, kolem níž se spolupráce točí, má být představena v následujících pěti letech.
PBS roztáčí turbíny do nejvyšších otáček
Bítešská „pébéeska“ je ve strojírenském světě vyhlášeným esem v oboru techniky založené na vysokootáčkových turbínách, ať už jde o turbínové letecké motory, nebo pomocné energetické jednotky (APU). APU plní funkci startérů hlavních motorů letounů či vrtulníků a zároveň zajišťují elektrickou energii pro palubní systémy před startem hlavních motorů. Stará se i o to, aby před startem dobře fungovala například klimatizace – další produkt PBS. Pomocné energetické jednotky z dílny PBS nyní pomáhají nastartovat 10tunové vrtulníky ve více než čtyřiceti zemích světa, současnou výzvou vyplývající z memoranda s Pratt & Whitney firma vstupuje do světové extraligy. Know-how PBSky vychází z vlastního vývoje, a právě díky vývojovým kapacitám také dokáže zákazníkům nabídnout produkci de facto šitou na míru. PBS Velká Bíteš je zároveň jediným ryze českým výrobcem leteckých motorů, které pohánějí bezpilotní i pilotované prostředky v USA, Evropě i Asii.