Seko - rodinná firma zakladatele Vlastimila Sedláčka míří do vyšší ligy. Cílí na vojenské dodávky
Český výrobce klíčových součástek pro letecké proudové motory Seko Aerospace rozšiřuje své doposud civilní portfolio o dodávky ve vojenské oblasti. První zakázku v novém sektoru pro firmu představuje poptávka na pět dílů pro motor Pratt & Whitney pro letouny F-35 Lightning II.
Pokud se Seko na dodávce dílů s americkou společností domluví, stane se lounská firma zakladatele Vlastimila Sedláčka stoprocentním dodavatelem stěžejních komponentů motoru pro nadzvukový letoun páté generace, o jehož koupi jedná česká vláda s jeho výrobcem Lockheed Martin. „Naše účast na dodávce pro motor Pratt & Whitney přitom není podmíněna tím, zda Česká republika letouny ve finále koupí,“ dodává za Seko sales manager Patrik Mazáč. „Seko je pro Pratt & Whitney atraktivní firma, s níž chce spolupracovat, nehledě na to, jak vládní obchod dopadne.“
Seko má ostatně s Pratt & Whitney bohatou historii a ve chvíli, kdy lounská společnost oznámila vstup na pole vojenských zakázek, mohli Američané poptat produkt, který Seko umí; lze tedy předpokládat, že by se mohlo jednat o velké, strukturální části, vyrobené ze slitin niklu či titanu. Česká rodinná firma je pro Pratt & Whitney stabilním civilním dodavatelem dílů na motor PW800, kterým je osazen business jet Falcon 6X, či součástek motoru Airbusu A220 PW1000.
Ačkoliv se v případě aktuální poptávky jedná o první oficiální krok na území vojenského využití, Seko na něm jako dodavatel přece jen nepůsobí poprvé – už nyní je dodavatelem některých dílů pro F-35 či pro vrtulníky Chinook. Teprve nyní se ale jedná o přímý byznys ve vojenském sektoru. V případě úspěchu se pak pro Seko bude jednat o zapojení do výroby motorů pro F-35 na několik let.
V současné chvíli ze zákazníků Seka tvoří největší objem zakázky pro americký Honeywell, na druhém místě pro francouzský Safran. Pratt & Whitney na třetím místě je ale pro Seko nejrychleji rostoucím klientem. Ani Seko nepřešlapuje na místě a vzhledem k nárůstu objemu poptávek investovalo přibližně 100 milionů korun do robotizace, digitalizace a automatizace svých výrobních procesů.
„Letouny F-35 jsou výzva,“ říká zakladatel Seka Vlastimil Sedláček. „Je to nádherné letadlo a dělat pro ně je čest,“ komentuje faktory, které k rozhodnutí vstupu do vojenského sektoru vedly. „Jedná se o byznys, v němž se vzhledem k mezinárodní situaci nemusíte o poptávku bát, ale současně tu jde o spoluúčast českého průmyslu, který takto může trochu přiložit ruku k dílu.“