Nacházíte se: newsroom leteckého průmyslu / aktuálně
Související témata: Svět

Ze světa: Rusové investují do projektu L 610 přes 300 milionů EUR

03.11. 2019 | Aktuality

1569592661_let-l-610-turbolet.jpg

Čtyřicetimístný letoun L 610 je výsledkem československého vývoje z konce 80. let.

Podle deníku Kommersant hodlá ruský rezort průmyslu a obchodu investovat do vývoje nového regionálního letounu na bázi českého stroje L 610 přes 300 milionů EUR. Na projektu se mají podílet české a ruské firmy. Zájem o zapojení má také Kazachstán.

Konstrukční a zkušební fáze nové technické konfigurace letounu L 610 si vyžádá investici ve výši 20 až 25 mld. rublů (285 až 350 mil. EUR), píše Kommersant s odkazem na nejmenovaný zdroj v ruském ministerstvu průmyslu a obchodu. Částka prý není konečná. Celkové náklady spojené se spuštěním výroby letounu vyplynou až z rozsahu technologických požadavků nové konfigurace.  

Ředitel leteckého odboru ruského ministerstva průmyslu a obchodu Dmitrij Lysogorskij přitom ve Státní dumě uvedl, že financování vývoje L 610 může začít ještě do konce tohoto roku. „Nyní, ve spolupráci s Českou republikou a Kazašskou republikou, plánujeme tento projekt oživit, v roce 2023 začít s výrobou a postupně přejít k sériové výrobě,“ uvedl Lysogorskij. Podle slov Lysogorského čeká regionální letecký park také ruská posila. V roce 2023 by měla být spuštěna sériová výroba letadla Il-114-300, které má sloužit k přepravě 64 cestujících. Při roční produkci 12 až 16 letadel a jednotkové ceně do jedné miliardy rublů (14,3 mil EUR). Dosud vývoj letounu, který vychází z modelu Il-114 přišel na 11,8 miliardy rublů. 

V ruské regionální dopravě by se měl čtyřicetimístný letoun založený na původně československém projektu L 610 kapacitně zařadit mezi stávající flotilu českých devatenáctimístných letounů L 410 a šedesátimístných strojů Il-114-300, který je nyní ve vývoji. 

Kommersant upozorňuje na nejistou návratnost investicí u dvou souběžných nových projektů. Odborníci se přitom shodují, že pořízení konkurenčních strojů je nákladné při koupi i provozu. Investice do nových programů, proto Rusko vnímá spíše optikou národních zájmů rozvoje letecké dopravy v tamních odlehlých regionech.   

V zájmu regionálního spojení

Přestože se ruští experti oslovení Kommersantem shodují, že dva nové turbovrtulové stroje si vzájemně nekonkurují, za finančním kalkulem vidí spíše národní zájmy. Vladimír Karnozov z Aviation Explorer uvedl, že souběžná výroba L-610 a Il-114-300 v Rusku je možná, jelikož z hlediska provozních vlastností se jedná o různé stroje. „Il-114-300 je dolnoplošník. Jeho drak má lepší nosné charakteristiky, ovšem motory jsou umístěny nízko a jsou hůře chráněny. To zvyšuje riziko poškození vrtulí při stratech z letišť s nezpevněnou dráhou. L-610 je hornoplošníkem a je lépe uzpůsoben pro provoz na letištích s nezpevněnou drahou," upřesnil.

Karnozov ale upozorňuje, že program výroby nových letadel se stává obecně výnosným, pokud se prodá alespoň 300 letadel. Takových prodejních čísel ale letouny Il-114-300 a L 610 stěží dosáhnou. Ovšem Rusko potřebuje udržet spojení mezi nepřístupnými místy v Rusku, takže vývoj obou letadel je úkolem národního významu. 

Konkurenčními stroji na ruském trhu jsou hlavně kanadské turbovrtulové letouny Bombardier Dash-8 Q300/400 a francouzsko-italské ATR-42/72. Podle Karnozova mají letouny dobré technické parametry, ale jsou drahé; mj. i díky kurzovým výkyvům od roku 2014 přijdou dopravce dvakrát dráž. Zároveň pro ně není dostatek servisních středisek a tím pádem je jejich provoz na Sibiři a Dálném východě dražší.

Česká letecká stopa v ruských regionech

Současná regionální letecká přeprava v Rusku stojí na českém letounu L 410, který „umí“ tamní nezpevněné dráhy a tvrdé klimatické podmínky. Kunovický výrobce Aircraft Industries, který navazuje na tradici LET Kunovice má od roku 2015 smlouvu o částečné lokalizaci a montáži letounu s ruským závodem civilního letectví UZGA. Ten podle zdrojů deníku Kommersant z ruské strany stojí o výrobu nové varianty stroje L 610. Podle listu chystá angažmá v projektu také UGMK, ruská těžařská jednička v dobývání a zpracování mědi a zinku. Firma se výrazně zapsala do historie letecké výroby v Česku, když  počátkem nového milénia vstoupila do společnosti Aircraft Industries.  

Čtyřicetimístný letoun L 610 je výsledkem československého vývoje z konce 80. let, na kterým se podílel český dodavatelský řetězec v odvětví. Letoun si tehdy u kunovické továrny LET objednal ruský Aeroflot a jeho vlastnosti měly odpovídat těžkým podmínkám ruských regionů. Přestože vývoj a zkoušky prototypů pokročily až téměř k certifikaci, stroj se do sériové výroby nedostal. Nyní má design nového letounu vycházet z již hotových základů. „Mluvíme o vývoji nového regionálního turbovrtulového letadla, který bude vychazet z výsledků původního programu L 610," upřesnil Denis Manturov, ruský ministr průmyslu a obchodu.

Oživení regionálního letounu na bázi L 610 hodlá Rusko financovat ze státního programu „Rozvoj průmyslu a zvyšování jeho konkurenceschopnosti“. Podle informací deníku Kommersant je návrh na zapojení projektu do programu předaný vládnímu kabinetu ke schválení.  

Zdroj: Kommersant.ru (redakčně upraveno)

 





Doporučujeme

Nejnovější články ze všech kategorií

IMG_5182_resize.jpg
BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Prestižní letecký veletrh Farnborough International Airshow (20. – 24. července) byl pro zástupce českých firem ideální příležitostí k jednání s nejvyšším vedením jejich globálních protějšků – a česká delegace této příležitosti využila na jedničku. Během prvních dvou dní akce absolvovala mezirezortní delegace českého Ministerstva průmyslu a obchodu a Ministerstva obrany přes patnáct vrcholových jednání s vedením globálních hráčů.
Farnborough 2024: Česko potvrzuje svou pozici mezi leteckou elitou Britské Farnborough hostilo prestižní leteckou přehlídku Farnborough International Airshow (20. – 24. července), na níž se český letecký průmysl představil v doposud nevídaném rozsahu. Oproti šesti firmám na minulém ročníku se zde letos prezentovalo hned třináct českých oficiálních účastníků, dvě firmy přijely po vlastní ose a další české podniky nechyběly v roli obchodních návštěvníků. Celkem tak česká výprava čítala přes šedesát zástupců, což je v rámci dosavadní přítomnosti na airshow ve Farnborough bezprecedentní rekord.
Další dvě L 410 míří do Polska. Omnipol vrací letoun na globální scénu Skupina Omnipol oznámila, že dodá dva hlídkové letouny L 410 UVP-E20 polské pohraniční stráži. Stroje, vyrobené dceřinou společností Omnipolu Aircraft Industries v Kunovicích, mají disponovat širokou paletou vyhledávacích a sledovacích systémů určených ke střežení hranic Polska a Evropské unie.

Newsroom

BAE Systems, Airbus, Bell a další. Významná jednání pro české firmy ve Farnborough Česká delegace vedená ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou na Farnborough Airshow podpořila zájmy českých firem více než patnácti vrcholovými jednáními s vedením globálních hráčů.
Aero koupilo společnost Technometra Český Brod Technometra patří mezi klíčové české dodavatele společnosti Aero. Podle vyjádření Aera byl nákup zaměřen na stabilizaci a rozvoj dodavatelského řetězce.
ALKP podepsala smlouvu o partnerské spolupráci s MO ČR K prohlubování již existující spolupráce dochází v kontextu probíhající modernizace AČR a masivního přezbrojování zemí EU, NATO i partnerů.

MonitoringMonitoring ostatní zprávy

Víte, že:

Česko je jednou z devíti zemí na světě, která dokáže vyrobit letadlo „in house“

Sledujte násSledujte nás

Kalendář akcíKalendář akcí ostatní události

FARNBOROUGH AIRSHOW 2024

Ve dnech 22. až 26. července proběhne Farnborough International Airshow jedna z největších leteckých přehlídek na světě, na které se český letecký průmysl představí na společné expozici národní účasti.

Okénko ALV ČROkénko ALV ČR ostatní zprávy

VZLÚ.png

Letecký a kosmický průmysl hlásí vznik jednotné oborové asociace: Asociace leteckých a kosmických výrobců (ALV ČR) a Svaz českého leteckého průmyslu (SČLP) dokončily rok připravované sloučení. Za letecký průmysl a vesmírné technologie bude nově vystupovat Asociace leteckého a kosmického průmyslu ČR (ALKP).

Web podporujeWeb podporuje

  • ALV